Connect with us

Lajme

Kërcënojnë veteranët: Nëse Qeveria shkurton pagat, përballet me protesta të mëdha

Qeveria e Kosovës tani ka bërë gati 38 milion për pagat e veteranëve të luftës, ka thënë, për Ideksonline Kryetari i OVL-UÇK-së, Hysni Gucati.

Published

on

Ndërsa sa i përket zërave se për shkurtimin e pagave të veteranëve nga ana e Qeverisë, Gucati është shprehur se nëse Qeveria mendon ta realizoj këtë plan, atëherë do të përballet me protesta të madha.

Gucati ka përmendur se FMN, i ka thënë Qeverisë së Kosovës se 40 milion është shuma që duhet të ndahen për pagat e veteranëve, ndonëse sipas tij as kjo shumë nuk është të mjaftueshme.

“Nëse mendon qeveria ti zvogëloj pagat ose të mos e kryej fare këtë obligim do të na detyroj të dalim në rrugë”, ka thënë ai.

Por për momentin sipas Gucatit sinjalet nga Qeveria janë pozitive sepse ajo tani më ka ndarë rreth 38 milion për pagat e veteranëve të luftës.

“Sinjalet janë shumë pozitive nga Qeveria e Kosovës, sepse kemi biseduar me ministrin e Ekonomisë ku tani janë bërë gati 38 milion euro. Kemi biseduar edhe me FMN-n në një takim që kemi pasur, ata kanë thënë se 40 milion duhet Qeveria ti ndajë për pagat e veteranëve, por edhe ato janë shumë pak. Qeveria tani është duke e shqyrtuar mundësinë që ti siguroj edhe 10 milion në manar që ti bëjë 50 milion euro për veteranët”, ka thënë ai.

Gucati thotë se numri i përgjithshëm i veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të cilët momentalisht marrin paga, është rreth 28 mijë.

“Deri sa nuk ka lista zyrtare prej komisionit qeveritar dhe prej Qeverie nuk mund të flasim për shifra ende. Në momentin që do ti marr listat në Organizatën e Veteranëve, do të shohim nëse është bërë ndonjë dëme i madh unë do ti thërras të gjitha mediat dhe do të reagoj aty për aty”, ka përfunduar Gucati./Indeksonline/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending