Connect with us

Fun

Kaprolli viziton familjen nga Fushë Kosova (Foto)

Published

on

Fetah Sogojeva nga Fushë Kosova, mëngjesin e sotëm e kishte më ndryshe se zakonisht. Teksa doli në oborrin e shtëpisë së tij për të kullotur viçin, pa diçka të pazakontë. Bëhet fjalë për një vizitorë të papritur për të, një kaproll.

Dhe ajo që e ka befasuar atë, është se si kjo gjë e pazakontë ka mundur të futej në oborrin e tij. Sogojeva, siç ka rrëfyer për Telegrafin, këtë kaproll ai as nuk e kishte parë më herët. Gjithsesi siç ka thënë ai, e kishte lajmëruar policinë.

“Në mëngjes zakonisht zgjohem në orën 6:00. E kisha një termin tek mjeku, por kur dola në oborr thash ta lëshoj viçin në kullot. Papritur pash një kaproll i cili u sillte poshtë e përpjetë. E lajmërova policinë”, thotë ai.

Ai tha se mundësia e vetme që ka mundur të vij është pjesa perëndimore nga malet e Grabovcit dhe Sllatinës, por ka mundur të vij edhe nga ndonjë vend tjetër.

“Më duket është edhe rezervati i tyre në Blinaj, me siguri nga atje ka mundur të vij – por vetëm po supozoj. Sigurisht që edhe qentë e kanë ndjek”, tregoi Sogojeva.

Në këmbën e djathtë të kaprollit shihet një plagë, e sipas tij kjo mund të jetë si pasoj e përpjekjes për të kaluar rrethimin e pronës me tela.

Por gjithsesi sipas tij, e vetmja mënyrë që ka mundur të futej në oborr, është hyrja, pasi që i gjithë oborri është i rrethuar me tela me lartësi 2 metra.

“Shihet që edhe në këmbë është i dëmtuar, me siguri ka tentuar që të kapërcej telin. Dëme nuk paska bërë. Ka mundur që edhe nga ndonjë pronar të ik dhe prandaj edhe unë e lajmërova policinë”, shtoi Sogojeva i cili dukej shumë i qetë teksa e shihte kaprollin i cili lëviztë nëpër oborrin e tij.

Në vendin e ngjarjes ishte policia e Kosovës, e cila ishte duke pritur Agjencinë Ushqimore dhe Veterinarisë, për të kapur dhe dërguar në vendin e tij, kaprollin.

Më vonë, siç ka bërë të ditur vetë Sogojeva, ata kanë ardhur dhe e kanë marrë kaprollin.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fun

‘Marre me m’qit syreta t’grave, a veç pse jam vejan’, ferizajasi ankohet që u vendos murali i Rita Orës

Published

on

Një burrë nga Ferizaji, ku në shtëpinë e tij është vendosur murali i këngëtares shqiptare me famë botërore, Rita Ora, nuk i ka pëlqyer kjo vepër.

Ai akuzon kryetarin e komunës së Ferizajt, Agim Aliu, për të cilin thotë se nuk e ka pyetur për vendosjen e këtij murali në shtëpinë e tij.

Madje thotë se arsyeja pse është vendos ky mural është pasi ai është vejan.

“Kanë shku ma kanë vnue një grue në shpinë teme, i thash pse ma keni vnue, tha vejan ti e ta kemi vnue. Kom ankesë kundra Agim komunës. Më kanë bo hor o bac, më thojshin je vejan ta kemi vnue. Ma bre unë vejan jam, por Agimi ma kish que kish thon vnone në shpi të bacit.

Kqyre argumentin, e kanë vnue në shpi teme. Marre me m gjit mu syreta të grave aty vec që jom vejan. Po nejse po mujnë, se forca po jau bon”, thotë burri, i njohur në Ferizaj si baci.

Ai thotë se i vjen rëndë që të tjerët ta shikojnë muralin e vendosur në shtëpinë e tij.

Këngëtarë shqiptare por në banesë teme me ma ngjit pom vjen mu rëndë me pa hallku aty. Ajo është e bukur është njeri i mirë, por këta ku e gjetën bash mu me ma vnu aty. Le të përgjigjet Agimi pse, edhe s’um ka vetë hiq vec kur po e shoh që e kanë ngjit aty”, shtoi Baci në ATV.

“Bukur është kjo, por pse mu nuk mkan pyet në shpi teme, më kanë vnue gra aty”, thotë për fund ai.

 

Continue Reading

Fun

Qytetari që u dënua pse pordhi thotë se ajo është “liri e shprehjes”

Published

on

Një 22 vjeçar nga Austria që ishte në ballinat e mediave vitin e kaluar pasi u dënua me 500 euro për një pordhë që e kishte lëshuar ndaj një zyrtari policor ka argumentuar që pordha e tij në fakt është brenda lirisë së shprehjes.

Në vendimin e lëshuar nga gjykata administrative në Vjenë, gjykata ka dhënë disa detaje të nevojshme për ngjarjen që ndodhi atë ditë.

E gjitha ndodhi më 5 qershor të 2020-s, kur burri që pordhi – i emëruar “Z. AB” – kishte dalë me shokët në një park kur një grup policësh iu afrua gjatë një kontrolli rutinor të identitetit.

Dhe këtu gjërat u përkeqësuan.

“Kur ai lëshoi gazrat e tij, ankuesi ishte ulur në karrigen e parkut,” shkruhet në dokument.

“Shokët e ankuesit kishin qeshur me pordhën dhe dëshmitari F kishte bërë një shaka,” vazhdon dokumenti. Për shkak të kësaj, i pandehuri ishte zgërdhirë para policëve.”

Në gjykatë, 22 vjeçari ka thënë se pordha nuk ishte e qëllimshme dhe se, edhe nëse ishte e qëllimshme, prapë do të ishte brenda të drejtës fondamentale të lirisë së shprehjes.

Por, për fatin e tij të keq, gjykatësi nuk e pranoi këtë argument.

Gjykatësi kishte deklaruar se pordhat nuk përmbajnë “përmbajtje komunikuese”.

Megjithatë, ai i kishte ulur gjobën nga 500 në 100 euro. Avokati i të pandehurit kishte thënë se klienti i tij është i gatshëm të vdes për të drejtën e tij për të pordhur dhe se do ta apelonin vendimin. /Periskopi

Continue Reading

Fun

Analist Islami pretendon që Shefqet Krasniqi i ka dy gra

Published

on

Analist Islami ka komentuar deklaratat seksiste të hoxhë Shefqet Krasniqi në mënyrë mjaft të çuditshme. 

Ai ka pretenduar se hoxhallarët e Kosovës po bëjnë shkelje ligjore duke shkelur monogaminë dhe duke u martuar me nga dy gra.

“Mos jau nxini për të madhe hoxhallarëve kur folin për gra, se ata i kanë kah dy!” – ka shkruar ai, përcjell Periskopi.

Islami si në çdo postim tjetër ka vënë hashtagun “mos u tut”.

Shefqet Krasniqi deklaroi mbrëmë se “gratë e kishin vendin në kuzhinë, e burrat në odë” që shkaktoi reagim të madh publik.

Statusi i plotë: 

Continue Reading

Trending