Connect with us

Lajme

Kanceri tek kosovarët nga alkooli, duhani e ushqimi

Në Kosovë, në 7-mujorin e parë të këtij vitit, janë paraqitur 690 raste të reja me kancer.

Published

on

Duhani, alkooli, mënyra e jetesës, e të ushqyerit janë disa nga arsyet të cilat sipas drejtorit të Institutit Onkologjik, në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, Ekrem Hyseni, po ndikjonë në shfaqjen e sëmundjes së kancerit.

Ai thotë se Klinika e Onkologjisë, ofron të gjitha trajtimet e nevojshme për këtë sëmundje.

“Klinika e onkologjisë ofron trajtim sistemik (kimioterapi, hormonoterapi dhe target terapi) dhe trajtim lokal me radioterapi. Poashtu ofrohet edhe trajtimi paliativ ditor. Këto shëribme janë mjaft cilësore dhe me një qasje shume të mirë. Për këto mjekime përdoren protokole të aprovuara ndërkombëtare dhe bashkëkohore”, thotë Hyseni.

Hyseni në një intervistë për Gazetën Fjala, Hyseni ka folur më shumër rreth rasteve të reja, vetëdijësimit të qytetarëve lidhur me këtë sëmundje.

“Prevenca më e mirë është mosekspozimi ndaj faktorëve të rrezikut (mospirja e duhanit, alkoolit), aktiviteti i rregullt fizik dhe ushqyerja e përshtatshme me produkte të shëndetshme.”, shpjegon i pari i klinikës së Onkologjisë në QKUK.

Hyseni ka folur pooashtu edhe për furnizimin me citortatikë, rastet e shërimeve jashtë vendit si dhe për gjendjen në klinikën që ai e udhëheq.

(Intervistwn e plotw mund ta lexoni në Gazetën Fjala)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending