Connect with us

Lajme

Kalaja: Reforma në drejtësi, në prag të dështimit total

Published

on

 Nëse më 29 prill nuk dorëzohen në KQZ listat e kandidatëve për deputetë, praktikisht zgjedhjet nuk mund të zhvillohen më 18 qershor.

Më 17 maj kjo legjislaturë e kuvendit pushon së funksionuari që do të thotë se brenda kësaj kohe duhet të përfundojë zgjedhja e presidentit të republikës, ndryshe bllokohen një seri institucionesh duke sjellë kaos. Pesë anëtarëve të Gjykatës së Lartë dhe treanëtarë të Gjykatës Kushtetuese u ka përfunduar mandate dhe të dy institucionet janë në prag të mungesës e kuorumeve ngacila nuk mund të merren vendime.

Mandati i Avokatit të Popullit ka kohë që ka përfunduar dhe aktiviteti i këtij institucioni edhe si pjesë e institucioneve të reformësnë Drejtësi është jokushtetues. Por edhe më e rëndë është situata për institucionet e reformës në drejtësi të miratuar në parimnë kuvend me 140 vota, por të ndërprerë në mes për mungesën e pjesëmarrjes së opozitës.

Keshtu shprehet gjyqtari Florjan Kalaja, njëherësh një nga specialistët që ka punuar për reformën në drejtësi jep alarmin se e gjithë reforma është në prag të dështimit total për shkak të përfundimit të afateve ligjore për ngritjen e institucioneve.

I ftuar në emisionin “Debati në Channel One” të gazetarit Roland Qafoku, bashkë me disa juristë të tjerë të njohur në vend, Kalaja ka shpjeguar të gjithë zinxhirin e këtij prag kolapsi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending