Connect with us

Lajme

Kadri Veseli dhe Xhavit Haliti, shpenzuesit më të mëdhenj të Kuvendit

Published

on

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Xhavit Haliti, ia kalon të gjithë deputetëve të Kuvendit të Kosovës për udhëtime jashtë vendit. Brenda vetëm tre muajve ai ka shkelur thuajse të gjitha vendet e Evropës.

Moldavia, Franca, Belgjika e Italia, janë vetëm disa nga shtetet në të cilat Xhavit Haliti, nënkryetar i Kuvendit, i ka shpenzuar mbi 9 mijë euro, para të taksapaguesve, për bileta, akomodim dhe mëditje nga shtatori deri në fund të dhjetorit 2015.

Në raportin e shpenzimeve të Kuvendit, të cilin e posedon Gazeta Fjala, shihet se Haliti në disa raste ka paguar nga afro 2000 euro për akomodim, për të cilat nuk ka sqarime se në cilat shtete ka qëndruar.

Shpesh ai ka udhëtuar edhe me dy kolegët e tij deputet, Sabri Hamitin, e Sllobodan Petroviçin, me të cilët ka shpenzuar 5 mijë euro.

Kështu Haliti ia ka kaluar edhe shefit të tij, kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli, për nga shpenzimet e udhëtimeve që në total të gjithë deputetët në tre mujorin e fundit kanë shpenzuar 40 mijë euro.

Por, edhe pse i lënë mbrapa në udhëtime e mëditje, Kadri Veseli, prinë për shpenzime në dreka zyrtare, shkruan Gazeta Fjala.

Në raport shihet se ai më së shumti e pëlqen restorantin “Liburnia”, ku e ka bërë pjesën më të madhe të shpenzimeve. Në këtë restorant për tre muaj Veseli ka shtruar dreka në vlerë 885 euro.

Por, drekën më të shtrenjtë e ka ngrënë në Restaurant “Puro”, e që i ka kushtuar 307 euro.

Ndërkaq, të gjithë deputetët gjatë kësaj periudhe kanë paguar me para të buxhetit 20 mijë euro dreka zyrtare.

Shpenzimi më i madh është bërë në byfen e Kuvendit të Kosovës e cila menaxhohet nga restaurant “Shqiponja”. Ushqimi në këtë vend u kushtoi 13 mijë euro. (Gazeta Fjala)

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending