Connect with us

Lajme

Kadaj-Bujupi: Nuk do të përkrahim këdo për kryetar të Kuvendit

Published

on

Në mbledhjen konstituive të Legjislaturës së VI, Kuvendi nga radhët e veta do të zgjedh Kryetarin dhe nënkryetarët, të cilët e përbejnë Kryesinë e Kuvendit.

Kryesuesi i përkohshëm i mbledhjes konstituive, kërkon nga grupi më i madh parlamentar, i cili në këtë rast është koalicioni PAN, ta propozojë kandidatin për Kryetar të Kuvendit i cili zgjidhet me shumicën e votave të deputetëve të Kuvendit.

Por, a do t’i përkrahin partitë tjera kandidatin për kryetarë të Kuvendit, i cili do të propozohet nga koalicioni fitues PAN?

Në lidhje me këtë, Donika Kadaj-Bujupi nga Lëvizja Vetëvendosje, në një prononcim për Telegrafin ka thënë se nuk do të përkrahin këdo që do të kandidojë për kryetar të Kuvendit.

Kjo sipas saj është në kundërshtim me parimet dhe vullnetin e qytetarëve.

“Sigurisht që nuk do përkrahim këdo pasi kjo është në kundërshtim me parimet tona por edhe vullnetin qytetarë. Këto zgjedhje janë ballafaqim me të vërtetën për shumë kënd dhe sigurisht përgjegjësi shtesë për ne qe jemi fitues”, ka thënë ajo.

Kadaj- Bujupi po ashtu u shpreh se zaptuesit e shtetit do dërgohen në opozitë e disa edhe në burg.

“Andaj angazhimi jonë do të jetë fuqishëm në reflektim të këtij realiteti të ri ku sovrani ka ndëshkuar ata që i kanë sjellë dëme vendit dhe na ka besuar ne për shkak të konsistencës dhe parimeve tona, do të punojmë shumë që vullnetin e qytetarëve ta pasqyrojmë në qeverisje, kurse zaptuesit e shtetit të i dërgojmë në opozitë e disa edhe me burg”, ka thënë ndër të tjera Donika Kadaj-Bujupi.

Ndryshe, Presidenti Thaçi ka afat deri më 8 gusht të thërrasë mbledhjen konstituive të Kuvendit të dalë nga vota e 11 qershorit.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending