Connect with us

Lajme

Pantina: Në VV s’ka deputetë që e votojnë PAN-in, nuk çuditem nëse ka në LAA

Published

on

Deputetja e ardhshme e Kuvendit të Kosovës, Shqipe Pantina ka shprehur bindjen e saj se koalicioni PAN nuk i ka votat e mjaftueshme për ta formuar Qeverinë, përndryshe siç tha ajo, Kosova do të ishte tashmë me Kuvend të konstituuar e Qeveri të re. Pantina thotë po ashtu se në Vetëvendosje nuk ka deputetë që do ta votonin PAN-in, por s’do të befasohej po që se ndonjëri nga koalicioni LAA e bën këtë.

Sipas Pantinës, PAN-i po vazhdon të blejë kohë për t’u bërë presione e për të joshur deputetët në mënyrë që ta votojnë atë.

“PAN-i nuk i ka votat e mjaftueshme, përndryshe Kuvendi do të ishte konstituuar. Ata po vazhdojnë me ble kohë, qoftë me presione mbi deputetë të ndryshëm , qoftë me joshje. Po të ishin votat e sigurta, kjo punë do të kishte përfunduar”, tha ajo në një deklaratë për Periskopin.

Sa i përket negociatave Vetëvendosje-LDK, Pantina tha se ato tashmë kanë filluar dhe do të vazhdojnë. Sipas saj, të dy partitë po presin konstituimin e Kuvendit dhe dështimin e PAN-it në themelimin e Qeverisë, në mënyrë që negociatat t’i shpiejnë në nivel ekspertësh, të cilët do ta hartonin planin qeverisës.

Por, sipas saj, paraprakisht duhet të arrihet një marrëveshje politike.

“Bisedimet me LDK-në ato tashmë kanë filluar. Ka pasur takime mes kryetarit Imeri dhe Hoti. Jemi dakorduar që takimet të vazhdojnë. Po presim konstitutimin e kuvendit, në mënyrë që të flasin ekspertët. Megjithëse një marrëveshje politike duhet t’i paraprijë koalicionit”, tha Pantina për Periskopin.

E pyetur se cilët mund të jenë deputetët e shënjestruar nga PAN-i, për “presion e joshje”, Pantina tha se nuk do të besoj që brenda VV-së ka deputetë që do ta votonin PAN-in. Por, nuk do të çuditej nëse brenda LAA-së, do të gjendeshin të tillë.

“Nuk dua të besoj se brenda VV-së ka deputetë që mund të votojnë kandidatin e PAN-it. Edhe pse ka kanadidatë të rinj, ata kanë përqafuar idenë e Vetëvendosjes. Nuk mund të spekuloj për emrat e koalicionit e LAA, por nuk do të isha shumë e befasuar nëse ndonjëri prej tyre votojnë për PAN-in. Sidomos disa që nuk janë njohur në politikë, por në biznes. Ata më shumë e shohin politikën si interes biznesor”, tha Pantina.

Megjithatë, në fund ajo ndau shpresën e saj se edhe brenda koalicionit LAA nuk ka deputetë të tillë, që do ta votojnë koalicionin PAN. /Periskopi/

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending