Connect with us

Lajme

Junker: Turqia t’i respektojë vlerat evropiane

Published

on

Kryetari i Komisionit Evropian, Zhan Klod Junker i bëri thirrje sot Turqisë t’i respektojë vlerat demokratike nëse dëshiron që të bëhet anëtare e BE-së.

“Një vit pas tentativës për puç në Turqi, Evropa ende i jep dorën vendit”, shkruan Junker në shkrimin e publikuar në numrin javor të gazetë gjermane “Bild”.

Negociatat për hyrë të Turqisë në BE tashmë me vite janë në një pikë të vdekur.

“Është e domosdoshme që Turqia të demonstrojë vullnet që të jetë vend evropian dhe me vendosmëri të vendosë si bazë të saj vlerat evropiane” shtoi Junker.

Junker i përmendi edhe debatet për kthimi e dënimit me vdekje në Turqi. “Nëse kjo ndodh, dera për anëtarësi në BE do të jetë përfundimisht e mbyllur”, thuhet në shkrim.

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan dje në shënimin e përvjetorit të parët të tentativës për puç shtetëror më 15 korrik premtoi se “do t’i presë kokat tradhtarëve”
Erdogani deklaroi se do të rivendosë dënimin me vdekje në Turqi, nëse Parlamenti miraton një ligj të tillë.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending