Connect with us

Lajme

Ju prezantojmë me heroinen e vitit – Vasfije Krasniqi Goodman

Published

on

Janë dashur gati 20 vjet që bota ta dëgjojë me zë dhe figurë një prej rrëfimeve më të trishta të luftës. Vasfije Krasniqi-Goodman ka shpalosur për herë të parë historinë e saj personale të përdhunimit nga forcat serbe gjatë luftës.

Rasti i saj ka ndodhur në komunën e Vushtrrisë, në prill të vitit 1999. Ajo e kishte nisur betjën e saj për drejtësi në vitin 2012 dhe dy dhunuesit e saj, Jovica Denjanoviq dhe Djordje Bokjoviq, u dënuan me 12, përkatësisht 10 vjet burgim. Por, pas ankesave fillimisht në Apel, e më vonë në Supreme, kjo e fundit i la të lirë, duke thënë se nuk ishte vërtetuar që të njëjtit e kishin kryer veprën e rëndë. Rasti është rihapur nga drejtësia vetëm pas dëshmisë publike.

Ky fakt e ndihmoi Krasniqin edhe ta marrë statusin e viktimës së dhunës seksuale të luftës, pasi që aplikacioni i saj fillestar ishte refuzuar. Kjo u shfrytëzua nga politikanët, më së shumti presidenti Thaçi, i cili i ofroi mirënjohje asaj.

Rrëfimi që tronditi Kosovën e bën zonjën Vasfije një heroinë të mbijetesës dhe shembull për të tjera gra e të tjerë burra që të flasin e të denoncojnë njërin prej krimeve më të rënda të pushtuesit serb gjatë luftës./Periskopi

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending