Connect with us

Lajme

Joprofesionistët në pozitat kryesore

Published

on

Kosova po përjeton vazhdim të degradimit në të gjitha fushat që, sipas analistëve, është pasojë e vendosjes së njerëzve me ndikim politik në pozitat udhëheqëse institucionale dhe përjashtim i profesionistëve.

Degradimi i sistemit arsimor, shëndetësisë, organeve të drejtësisë, administratës…, i faturohet emërimit politik të njerëzve në pozitat udhëheqëse të shtetit. Duke përjashtuar ministrat, të cilët marrin pozitat si staf politik, pjesa tjetër e udhëheqjes së departamenteve, bordeve, institucioneve arsimore, shëndetësore…, merr detyrat pasi që ka marrë fillimisht “bekimin e partisë”.

Qeverisja në këtë formë sipas analistëve dhe opozitës nuk është risi, por ka çuar vendin drejt “varrosjes” së sistemit të vlerave, moszhvillimit ekonomik, rritjes së varfërisë, ikjes jashtë vendit të qytetarëve, akuza ndaj mjekëve për vdekje të pacientëve…

Deri më tani Kosova ka kaluar nëpër pesë palë zgjedhje qendrore dhe gjashtë lokale, por sikurse tek deputetët, të cilët japin fjalën e fundit për legjislacionin në vend e kësaj legjislature dhe asaj të mëparshmes, udhëheqësit e nivelit lokal, madje duke përfshirë edhe ish-kryeministra e zëvendëskryeministra, formimi i tyre mbetet brenda një diplome fakulteti që kryesisht dominon ajo e fushës së letërsisë, pastaj e juridikut, e ekonomikut, e bujqësisë.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending