Connect with us

Lajme

Johnson: Rusia të bëj presion që Assadi të largohet

Published

on

Sekretari i jashtëm britanik, Boris Johnson i ka bërë thirrje Rusisë që t’i bëj presion presidentit sirian, Bashar al Assad të largohet nga pushteti.

Shefi i ri i politikës së jashtme britanike pritet të takohet për herë të parë me kolegët e tij nga Gjermania, Franca, Italia dhe Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara më 19 korrik në Londër.

“Do e bëj të qartë qëndrimin tim se vuajtja e popullit sirian nuk do të përfundojë derisa Assadi të mbetët në pushtet. Komuniteti ndërkombëtar, përfshirë Rusinë duhet të bashkohet në këtë qëndrim”, ka thënë ai para takimit.

Derisa qëndrimet e tij janë në të njejtën linj me qëndrimet e mëparshme britanike mbi Assadin, ky është një ndryshim i madh në qëndrimet e mëparshme personale të Johnsonit. Para se te emërohej kryediplomat, Johnson ka thënë se Britania duhet të heq dorë nga mënyra e të mënduarit si në Luftë të Ftohtë dhe të punojë me Assadin pasi ai është alternativë shumë më e mirë se sa grupi Shteti Islamik.

Rusia, Assadi dhe aleati tjetër i Assadit, Irani insistojnë që megjithatë presidenti sirian duhet të largohet vetëm nëse kështu voton populli sirian në zgjedhje.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending