Connect with us

Lajme

Jevtiq insiston në mbrojtjen dhe përfundimin e punëve në Kishën ‘Sveti Nikolla’ në kampusin e UP-së

Published

on

Ministri për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Kosovës, Dalibor Jevtiq, ka thënë se do të insistojë në mbrojtjen dhe përfundimin e punëve në Kishën ‘Sveti Nikolla’ në kampusin universitar në Prishtinë, që dy ditë më parë persona të panjohur i vunë flakën.

“Katedralja e Krishtit Shpëtimtar në qendër të Prishtinës po vazhdon të përdhoset, por këto sulme dhe çdo gjë tjetër që ndodh nuk do të na dekurajojë që të vazhdojmë luftën tonë dhe ne do të kërkojmë që të përfundojë ndërtimi i kishës dhe në ndërkohë të këtë mbrojtje”, ka thënë Jevetiq.

Jevtic, që mori pjesë në një liturgji në Ferizaj pohoi se serbët duan të jetojnë së bashku në paqe me shqiptarët dhe se nuk duhet të fitojë elementi radikal në Kosovë.

 

Ndërsa Zëvendëskryeministri i Kosovës, Branimir Stojanoviq, se ekziston mundësia të këtë mbrojtje për kishën, porse kjo mund të bëhet vetëm nëse ekziston vullnet i mirë nga ata që kanë fuqinë për ta bërë këtë.

“Zjarrvënija në kishë është një turp i madh për të gjithë liderët shqiptarë të Kosovës dhe për ata që kanë levat e pushtetit,e po ashtu edhe komunitetin ndërkombëtar. Por ne do të vazhdojmë të kërkojmë mbrojtje për kishën dhe ndërtimin e saj”, ka thënë Stojanoviq.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending