Connect with us

Lajme

Jasharët: Nëntë vjet zhgënjim

Published

on

Për nëntë vjet pavarësi Qeveria e Kosovës u përkujdes që ta ndërpresë financimin e projektit për kompleksin memorial “Adem Jashari”, si dhe t’i margjinalizojë krejtësisht Jasharët, shkruan sot, gazeta Zeri.

Katër kullat e Prekazit të periudhave të ndryshme të historisë tregojnë për rezistencën, mosdurimin dhe luftën e përhershme të fshatit më me nam në Kosovë, ndoshta edhe në Ballkan, për t’u çliruar nga robëria me shekuj.

Ahmet Delia, Tahir Meha e Adem Jashari janë ata që brez pas brezi ua përkujtuan sundimtarëve se shqiptarët nuk e durojnë robërinë. Ky i fundit, ikona e luftës së UÇK-së, dhe Jasharët bënë kthesën e madhe në historinë e popullit të Kosovës. Lufta e lavdishme e 5, 6 dhe 7 marsit e vitit 1998, në të cilën ranë heroikisht 56 burra, gra dhe fëmijë të Jasharëve, si dhe vetë komandanti legjendar i UÇK-së, Adem Jashari, si dhe gjaku i dëshmorëve dhe i të gjithë atyre që derdhën gjak, vunë themelet e shtetit të pavarur dhe sovran të Kosovës.

Kështu të paktën thoshin politikanët shqiptarë të Kosovës, ata që patën privilegjin t’u prijnë institucioneve të vendit prej përfundimit të luftës e deri më tani. Ata, disa sish edhe bashkëluftëtarë të Adem Jasharit, me vite të tëra ishin me plot gojën “Jashar”, por me kalimin e viteve e sidomos pas shpalljes së Pavarësisë së Kosovës shkonin duke harruar veprën sublime të Jasharëve, derisa në seancën solemne të Kuvendit të Kosovës me rastin e 9-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës nuk i përmendën fare, as Jasharët e as komandantin legjendar të UÇK-së, Adem Jashari.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending