Connect with us

Intervista

Jakup Krasniqi i pakënaqur me menaxhimin e pandemisë, mbështet përfshirjen e PDK-së në Qeveri

Published

on

Vendi përveç se po përballet me pandeminë COVID-19 me numër të lartë të të infektuarve dhe viktimave nga ky virus, gjithashtu arena politike po përballet me përpasje e mospajtime mes partnerëve të koalicionit. Në anën tjetër, partia opozitare LVV, ka filluar një nismë për mocion mosbesimi nga qeverisë Hoti.

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nisma Socialdemokrate, Jakup Krasniqi, në një intervistë për Periskopin thotë se LVV ka të drejtë të nisë një mocion të tillë dhe është e drejtë ligjore e tyre, por që filimisht kjo parti do të duhej të shihte se a i ka votat e të gjitha partive.

Në anën tjetër, Krasniqi shpreh pakënaqësitë e tij rreth menaxhimit të pandemisë, Sipas tij, pandemia nuk po menaxhohet mirë dhe fajtor sipas tij është trekëndëshi MSH-ekspertë të shëndetësisë dhe qytetarët.

I pyetur se a duhet të bëhet pjesë e qeverisë edhe Partia Demokratike e Kosovës, Krasniqi thotë se zgjedhja më e mirë ka mbetur që të zgjerohet koalicioni, mirëpo LDK duhet ta shqyrtojë këtë ide.

Periskopi: Partia opozitare, LVV ka nisur një mocion mocion mosbesimi ndaj Qeverisë Hoti, cili është komenti juaj për këtë nismë?

Krasniqi: Është e drejtë legjitime e opozitës të kërkoi mocion mosbesimi për Qeverinë Hoti, por para se të bëhej mocioni, kërkuesi i tij duhet të mendoj a i ka numrat për arritjen e qëllimit. Nëse nuk i ka numrat dhe e bënë mocionin e mosbesimit, ia bënë një shërbim të mirë – Qeverisë Hoti. Pra, mocioni është e drejtë ligjore e kushtetuese e opozitës. Por, mocioni mund të jetë edhe një ligjitimitet shtesë i Qeverisë aktuale

Periskopi: Vendi po përballet me pandeminë COVID-19, ashtu sikurse e gjithë bota. Si po ju duket menaxhimi i deritanishëm i MSH-së me koronavirusin?

Krasniqi: Konsideroj që pandemia e COVID-19 në Kosovë nuk është menaxhuar mirë dhe për këtë përgjegjësia nuk mund të drejtohet vetëm te një faktor, ndonëse MSH-ja është përgjegjësja kryesore. Por, problemi i mos funksionimi i shëndetit publik ka një histori më të gjatë. Menaxhimi i parasë publike ka qenë e vazhdon të mbetet problemi kryesor dhe jo vetëm për këtë sektor të rëndësishëm për shëndetin publik. As Arsimi nuk është në pozitë që politika të jetë kaq e pa vëmendshme Një e metë tjetër po duket që të jetë, mos funksionimi harmonik i tre faktorëve të domosdoshëm: Qeveri (MSH) – ekspertë të shëndetësisë dhe qytetarët dhe pa funksionuar mirë këta tre faktorë, menaxhimin me pandeminë e bëjnë më të vështirë. Të shpresojmë që në të ardhmen këta tre faktorë do të jenë në harmoni e në shërbim të shëndetit qytetarë

Periskopi: Kohëve të fundit janë rritur ‘mosmarrëveshjet’ ndërmjet partnerëve të koalicionit qeverisës. A do të ishte i nevojshëm zgjerimi i këtij koalicioni, pra përfshirja e PDK-së në qeveri?

Krasniqi: Nëse e shikojmë se si kanë funksionuar koalicionet qeverisëse pas Pavarësisë, shihet qartazi se gjatë gjithë këtyre viteve në Kosovë ka munguar shumë kultura e formimit të koalicioneve dhe pastaj edhe e funksionimit të tyre. Natyrisht, në funksionimin e koalicioneve qeverisëse të deritashme e sidomos të këto të viteve të fundit ka pasur shumë të meta, por e meta më e madhe ka qenë, jo formimi i tyre mbi bazën se çka kanë të përbashkët për shtetin dhe funksionimin e tij, por mbi bazën e ndarjes se “kulaçit”?! Prandaj asnjë koalicion qeverisës nuk e ka çuar mandatin e tij deri në fund. Një problem tjetër goxha i madh janë vijat e kuqe që në fushata zgjedhore bëjnë partitë politike. Si po duket këtij koalicioni, zgjedhja më e mirë i ka mbetur zgjerimi i koalicionit qeverisës. Po për këtë duhet të mendoj partia që udhëheqë me Qeverinë. Në qeverisjet tona një gjë po shihet, të qeverisurit nuk është dëshirë, por është dije e kulturë menaxhimi me njerëzit dhe paranë publike Këtë formë të qeverisjes, pra te qeverisjes së mirë në këto vitet e Pavarësisë nuk jemi duke e parë ende! Mbase e ardhmja do të sjellë qeverisjen e mirë me njerëzit e duhur. Të shpresojmë!./PERISKOPI/

Intervista

Nis mbledhja e Kryesisë

Published

on

Ka filluar mbledhja e Kryesisë së Kuvendit ku pritet të caktohet seanca e re plenare.

Në rend të ditës përveç përgatitjeve për seancë është edhe shqyrtimi i parë i Projektligjit për plotësimin dhe ndryshimin e Kodit të Procedurës Penale.

Në këtë mbledhje po marrin pjesë përfaqësuesit e gjitha grupeve parlamentare.

Ky është rendi i ditës:

I. Miratimi i procesverbaleve nga mbledhjet e mëparshme të Kryesisë së Kuvendit,

II. Përgatitjet për Seancë të re plenare:

1. Deklarimet jashtë rendit të ditës,

2. Pyetjet parlamentare,

3. Miratimi i procesverbaleve nga seancat e mëparshme,

4. Ndryshimi dhe plotësimi i Vendimit nr. 08-V-006, dt. 02.04.2021 për formimin e komisioneve parlamentare,

5. Shqyrtimi i parë i Projektligjit për plotësimin dhe ndryshimin e Kodit nr. 04/L-123 të Procedurës Penale, i ndryshuar dhe plotësuar me Ligjin Nr. 06/L -091.

III. Shqyrtimi i propozimeve dhe i kërkesave.n

Continue Reading

Intervista

Davide Sassoli kundërshton ashpër SuperLigën Evropiane: Futbolli i përket popullit

Published

on

Presidenti i Parlamentit Evropian që nga viti 2019 dhe tifoz i Fiorentinës, italiani David Sassoli shpjegon për L’Équipe kundërshtimin e tij për krijimin e Superligës Evropiane. Një projekt që ai e konsideron të papajtueshëm me modelin evropian.

“Si ndjekës i futbollit, tifoz i Fiorentinës dhe President i Parlamentit Evropian, si reaguat kur mësuat për krijimin e kësaj SuperLigë  ?

Në Evropë, futbolli i përket njerëzve, me një model të bazuar në drejtësi dhe solidaritet. Një nga nenet e traktateve evropiane i referohet dimensionit evropian të sportit, rreth bashkëpunimit dhe transparencës me organet kompetente në këtë fushë. Nisma e ndërmarrë nga këto klube të mëdha evropiane nuk i respekton këto parime. Ajo madje e kundërshton atë. Kjo është arsyeja pse unë jam fuqimisht kundër këtij projekti.

Deri në çfarë mase mund të ndërhyjnë institucionet dhe autoritetet evropiane në këtë çështje?

Ideja është të mbështesim të gjitha iniciativat e Ligave Kombëtare dhe autoriteteve për të shkuar në drejtimin e një sporti të hapur për të gjithë.

A mendoni se futbolli do ta humbte arritjen e tij popullore?

Në Evropë, ana pozitive e futbollit është se i përket popullit. Ishte mirë të shihje Leicester të fitonte Premier League (në 2016), të shihje një skuadër italiane si Sassuolo të shkonte nga Seria B në Serie A, ose të shihje, vetëm dje, Atalanta mundi Juventusin dhe t’i afrohej një kualifikim i ri në Champions League. Ky është futbolli.

Është gjithashtu një “amerikanizim” i një konkursi të identifikuar mirë me Evropën deri atëherë…

Po, ajo që paraqitet merr bazat e modelit amerikan, si në NFL ose NBA. Pa e kuptuar që nuk përfaqëson historinë tonë. Unë nuk dua të kritikoj modele që janë të ndryshme nga tonat, por ato janë të rrënjosura në traditën e tyre, në strukturat specifike ekonomike. Funksionon shumë mirë në Shtetet e Bashkuara, por nuk mund të zhvendoset këtu. Kjo Superligë do të kishte një vizion aristokratik dhe feudal, në të cilin merita nuk do të thoshte asgjë, ku të gjithë ata që punojnë shumë dhe në hije mund të kërkojnë vetëm mirësinë e elitës. Nuk është në përputhje me kulturën tonë sportive. ”

Continue Reading

Intervista

Instagrami kërkon falje që promovoi humbjen e peshës te përdoruesit që kanë çrregullim të ngrënies

Published

on

Rrjeti social Instagram ka kërkuar falje për “gabimin” në të cilin promovonte përmbajtje të humbjes së peshës te përdoruesit që kishin çrregullime në ngrënie.

Një tjetër alternativë e rrjetit social iu ofron përdoruesve sugjerime të kërkimit të termeve bazuar në interesat e tyre.

Por, disa njerëz me çrregullim në ngrënie kanë gjetur se ky aplikacion po i nxiste ata të kërkonin terme si “shtypës apetiti” në vend të termeve të  zakonshme, duke rritur rrezikun, shkruan The Guardian, përkthen Periskopi.

Facebook-u pranoi që përfshirja e të tilla termeve dëmtuese, që së pari u raportua në BBC, ishte shqyrtuar dhe se ishte larguar nga ata.

“Këto sugjerime, ashtu si rezultatet e kërkimit në vetvete, kufizohen në interesa të përgjithshme. Humbja e peshës nuk duhej të përfshihej mes tyre dhe ne kemi marrë masa që të parandalojmë këto terme së paraqituri. Kërkojmë falje për çdo konfuzion që kemi shkaktuar.” – ka shkruar rrjeti social.

Continue Reading

Trending