Connect with us

Lajme

Ja viktimat e sulmit ajror te NATO-s në Afganistan

Në Kunduz të Afganistanit është zhvilluar ceremonia mortore për viktimat e sulmit ajror të NATO-s në këtë provincë më 4 nëntor 2016.

Published

on

Mes viktimave janë vrarë gra, fëmijë dhe foshnje. Zyrtarët afganë flasin për 30 të vrarë ndërsa Ora News në bashkëpunim me agjencinë europiane të fotos, epa ju sjell foto dëshmi se fëmijët e pafajshëm janë viktima të luftës.

Sulmi u ndërmor të enjten, 3 nentor  në mbështetje të forcave amerikane dhe afgane gjatë sulmit që kishte target komandantët talebanë, tha zëdhënësi i provincës Mahmood Danish cituar nga AFP

“Forcat afgane dhe trupat e koalicionit kryen një operacion të përbashkët kundër kryengritësve talebanë. Nga bombardimi 30 civilë afganë u martirizuan he 25 të tjerë u plagosën”, tha Danish për agjencinë e lajmeve AFP.

Civilët e qytetit Kunduz i thanë Al Jazeera se numri i të vdekurve mund të jetë edhe më lartë se ai që kanë dhënë zyrtarët.

Zyrtarët afganë thanë të enjten ka pasur luftime të ashpra gjatë natës pak kilometra larg qendrës së qytetit Kunduz, të cilat luftëtarët talebanë kishin arritur të hyjnë në muajin e fundit para se të dëboheshin.

Objektivi i operacionit të përbashkët duhet të kenë qenë dy komandantë të lartë talebanë të vrarë në mesin e 65 luftëtarëve, tha shefi i policisë së Kunduz General Qasim Jangalbagh për agjencisë së lajmeve AP.

epa05617410 An Afghan boy who was injured in NATO airstrikes, receivie medical treatment at a hospital in Kunduz, Afghanistan, 04 November 2016. According to media reports, at least 30 Afghan civilians, including women and children, were killed in an alleged NATO airstrikes targeting Taliban militants in support of US and Afghan ground forces. EPA/NAJIM RAHIM

Nje femije i plagosur nga sulmi ne Kunduz, Afghanistan, 04 Nentor 2016. Foto: EPA/Najim Rahim

epa05617411 An Afghan man surveys the houses damaged in NATO airstrikes in Kunduz, Afghanistan, 04 November 2016. According to media reports, at least 30 Afghan civilians, including women and children, were killed in an alleged NATO airstrikes targeting Taliban militants in support of US and Afghan ground forces. EPA/NAJIM RAHIM

Nje burre ne zonen e goditur nga sulmi ajror i NATO-s ne Kunduz, Afghanistan, 4 Nentor 2016. Foto: EPA/Najim Rahim

epa05617409 Relatives attend the funeral of Afghan children who were killed in NATO airstrikes in Kunduz, Afghanistan, 04 November 2016. According to media reports, at least 30 Afghan civilians, including women and children, were killed in an alleged NATO airstrikes targeting Taliban militants in support of US and Afghan ground forces. EPA/NAJIM RAHIM ATTENTION EDITORS : PICTURE CONTAINS GRAPHIC CONTENT

Ceremonia mortore e femijeve te mbetur te vrare nga sulmi ne Afganistan 4 nentor 2016 Foto: EPA/Najim Rahim

epaselect epa05617413 Relatives attend the funeral of Afghan children who were killed in NATO airstrikes in Kunduz, Afghanistan, 04 November 2016. According to media reports, at least 30 Afghan civilians, including women and children, were killed in an alleged NATO airstrikes targeting Taliban militants in support of US and Afghan ground forces. EPA/NAJIM RAHIM ATTENTION EDITORS : PICTURE CONTAINS GRAPHIC CONTENT

Ceremonia mortore e femijeve te mbetur te vrare nga sulmi ne Afganistan 4 nentor 2016 Foto: EPA/Najim Rahim

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending