Connect with us

Lajme

Ja si protestuan fermerët belg kundër politikave të BE-së për bujqësinë

Published

on

Fermerët belgë kanë protestuar kundër politikave të Bashkimit Europian për bujqësinë dhe blegtorinë, raporton Anadolu Agency (AA).

Qindra fermerë të cilët janë mbledhur në sheshin “Schuman” ku ndodhen ndërtesat e Komisionit dhe të Këshillit të Bashkimit Europian në Bruksel kanë protestuar kundër politikave për çmimet e vendosura për produktet e bujqësisë dhe të blegtorisë.

Fermerët kanë sjellë në shesh kafshët si, viça, dhi, dele, derra dhe pula si dhe kanë shpërndarë për pjesëmarrësit një numër të madh të pakove me qumësht.

Fermerët duke u shprehur kryesisht se çmimet e qumështit janë të ulëta, ata janë përpjekur që zëri i tyre të dëgjohet tek Komisioneri për Bujqësinë të BE-së të cilët janë mbledhur së bashku në Këshillin e BE-së.

Një protestuese për gazetarin e AA-së tha se “ka nevojë për rregullime në çështjen e prodhimtarisë. Duhet të ulet prodhimi në Europë në mënyrë që çmimi i tregut të balancohet. Aktualisht të gjithë janë duke vazhduar prodhimin”.

Ndërsa policia në protestë ka marrë masat duke rrethuar me tela dhe me barriera zonën përreth institucioneve të BE-së.
 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending