Connect with us

Lajme

Ja si i përshkruan Merkel bisedat me Trump

Published

on

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se është në interesin e Gjermanisë që të ketë marrëdhënie të mira me Shtetet e Bashkuara, pavarësisht mospajtimeve me presidentin amerikan, Donald Trump, në disa çështje të rëndësishme.

Merkel i tha grupit gjerman të mediave Funke se bisedimet me Trumpin, gjatë vizitës së saj në Uashington dhe në telefonatat pasuese, kanë qenë “të mira”.

“Kjo, natyrisht, nuk do të thotë se nuk kemi opinione të ndryshme për disa çështje, përfshirë edhe çështje të rëndësishme”, tha Merkel.

Prejse presidenti i ri amerikan ka marrë detyrën më 20 janar, Merkel ka folur fuqishëm në favor të politikave që Trump i ka kundërshtuar.

Merkel ka kundërshtuar deklaratat e mëhershme të Trumpit se NATO është një “aleancë e vjetruar”, ndërsa ka folur edhe në favor të agjendës së tregtisë multilaterale, të cilën Trump e ka vënë në pikëpyetje.

Merkel, në intervistën për grupin mediatik Funke, tha se aksioni ushtarak kundër grupit militant Shteti Islamik është i nevojshëm, por shtoi se vetëm zgjidhja politike mund të sjellë paqe të qëndrueshme në Siri dhe Irak.

Ajo tha se zgjerimi i kontributit të Gjermanisë në luftën kundër grupeve ekstremiste “nuk është çështje debati”.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending