Connect with us

Lajme

Ja sa pritet ti kushtojnë buxhetit të Kosovës zgjedhjet e parakohshme

Published

on

Kostoja e zgjedhjeve të parakohshme në rast se ato mbahen do ti kushtojnë buxhetit të Kosovës gjashtë deri në shtatë milion euro.

Ish-Shefi ekzekutiv i KQZ-së, Mazllum Baraliu ka thënë për Indeksonline se aspekti financiar i zgjedhje do të varet edhe nga ata se si e menaxhojnë atë.

Ai ka shpjeguar se në rast se vendoset të mbahet dy palë zgjedhje, nacionale dhe ato lokale shifra e shpenzimeve do të jetë më e lartë, sepse përfshihen me shumë fletë votime më shumë pajisje teknike.

Baraliu ka thënë se për tu organizuar zgjedhje koha standarde kërkon gjashtë muaj përgatitje e që në Kosovë kjo nuk ndodhë.

“Puna e KQZ dhe sekretariatit duket se ka qenë befasuese edhe pse ka pasur krizë tre vitet e fundit, andaj nuk mund të thuhet se janë të përgatitur në mënyrën më të mirë për një proces elektoral sidomos jo për zgjedhje të parakohshme. Por sidoqoftë unë mendoj që me ligj KQZ është e obliguar që në çdo kohë të jenë të përgatitur për zgjedhje edhe për ato të parakohshme ata besoj që kanë bërë punën e tyre”, ka thënë ai.

Sipas Baraliut në qoftë se mbahen zgjedhjet e parakohshme problem kryesor është pikërisht mos rregullimi sigurisë, mos ndryshimi dhe plotësimi i legjislacionit elektoral që është çështje krruciale siç është edhe burimi i financimit sidomos ato të jashtme por edhe ato të brendshme nuk janë sa duhet transparente. /Indeksonline/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending