Connect with us

Lajme

Ja sa përqind të territorit në Irak e kontrollon ISIS

Published

on

Grupi xhihadist i Shtetit Islamik (ISIS), nën shënjestrën e sulmeve të ndërmarra prej disa muajsh nga forcat irakiane dhe koalicioni ndërkombëtar i kryesuar nga SHBA, kontrollon aktualisht më pak se shtatë për qind të territorit të Irakut, sipas Komandës Irakiane të Operacioneve të Përbashkëta.

“ISIS-i në vitin 2014 kontrollonte thuajse 40 për qind të territorit irakian”, deklaroi për median gjenerali Yahya Rassoul, zëdhënës i Komandës së përbashkët të operacioneve, një strukturë koordinuese e luftës kundër xhihadistëve.

“Më 31 mars 2017, ISIS-i nuk kontrollon më shumë se 6,8 për qind të territorit”, shtoi ai.

Xhihadistët kishin zaptuar territore të konsiderueshme të Irakut gjatë një ofensivë të ndërmarrë në vitin 2014. Që nga ajo kohë kjo organizatë ka humbur kontrollin e disa qyteteve të mëdha si Falluxha dhe Ramadi në perëndim të Bagdadit.

Që prej 17 tetor, forcat irakiane kanë nisur një ofensivë të gjerë për të rimarrë Mosulin, qytetin e dytë më të madh të Irakut që mbetet bastioni i fundit i madh urban.

Pas rivënies së kontrollit në pjesën lindore të qytetit në fund të janarit, forcat proqeveritare po luftojnë aktualisht në perëndim të Mosulit.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending