Connect with us

Lajme

Ja sa janë dëmtuar shkupjanët nga tërmeti

Published

on

Rreth 500 paraqitje për lajmërim të dëmeve të objekteve në serinë e tërmeteve në rajonin e Shkupit, që kanë filluar nga pardje në mëngjes, janë regjistruar deri më tani në Qendrën për Menaxhim me Kriza (QMK).

Paraqitjet, siç informojnë nga QMK, në pjesën më të madhe parashtrohen në fasada të shembura, çati të dëmtuara, xhama të thyera, automjete të dëmtuara….

Nga QMK informojnë se pas dy tërmeteve të njëpasnjëshme të regjistruara mbrëmë në ora 19:53, me magnitutë 4 sipas shkallës Rihter, përveç ndërprerjes së përkohshme të furnizimit me energji elektrike në pjesë të caktuar të qytetit, nuk janë paraqitir dëme më të mëdha.

Dëmet në objektet e QMK mund të paraqiten në numirn e telefonit falas për thirrje urgjente 195. Nëse qytetarët nuk mund të marrin linjë të lirë nga Qendra apelojnë që të dërgojnë të dhëna (emri, mbiemri, numri i telefonit për kontakt, adresa e saktë dhe përshkrim i shkurtër i dëmit të shkaktuar nga tërmeti) në [email protected]

Konform rekomandimeve nga Komiteti drejtues për përballje me kriza, ekipe nga Instituti për inxhinieri të tërmeteve dhe sizmologji inxhinierike (IITSI) dhe përfaqësues të komunave të Shkupit në terren kryejnë ekspertizë në në banesat e banuara dhe në objektet tjera për amvisëri ku janë paraqitur dëme.

Institucionet kompetente, theksojnë edhe në Udhëzimin për vetëmbrojtje të qytetarëve nga tërmetet që mund të ndërmerret në linkun vijues http://ëëë.dzs.gov.mk/extra/doc/Upatstvo_-_zemjotresi.pdf .

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending