Connect with us

Lajme

BE-ja nuk e njeh Kosovën shtet

Mosnjohja e Kosovës si shtet në Marrëveshjen për Stabilizim-Asocim (MSA), si dhe në shumicën e dokumenteve të Bashkimit Evropian, është cilësuar si pasojë e mosnjohjes nga pesë vendet anëtare të BE-së, të cilat – posaçërisht Spanja dhe Qiproja – nuk pritet se do ta ndryshojnë këtë pozicion ndaj shtetësisë së Kosovës.

Published

on

Këto janë rezultate që janë nxjerrë në një analizë të gazetarit të “Kohës Ditore”, Augustin Palokaj, bërë bashkë me Gjeraqina Tuhinën, korrespondenten e RTK-së në Bruksel, e që u prezantuan në konferencën “Ecje nëpër akull: Kushtëzime, sfida dhe reforma drejt BE-së”, organizuar të hënën nga Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të Hapur dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike.

Qëllimi i konferencës, i elaboruar fillimisht në hapjen e saj nga Luan Shllaku, drejtor i Fondacionit të Kosovës për Shoqëri të Hapur, ka qenë që të nxjerrë në pah sfidat me të cilat ballafaqohet Kosova, si drejt qeverisjes së mirë, ashtu dhe drejt procesit të integrimit evropian. Nënshkrimi i MSA-së është parë si hap i rëndësishëm, por jo si një e arritur e madhe në vetvete.

Gazetari Palokaj ka thënë se të gjitha shtetet e kanë parë MSA-në si hapin e parë drejt integrimit në BE.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending