Connect with us

Lajme

Ja kush do të vendosë për rrëzimin e Qeverisë Mustafa

Published

on

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, rrezikon të përballet me mocion votëbesimi në Kuvendin e Kosovës, për herë të parë prej kur ka marrë drejtimin e Qeverisë, gati tri vjet me parë. Mocioni i propozuar nga lideri i Nismës për Kosovë, Fatmir Limaj ka gjetur mbështetje tek partitë opozitare. Por, votat e tyre janë të pamjaftueshme për ta rrëzuar Qeverinë dhe çuar vendin në zgjedhje të parakohshme.

Kësisoj, vendimtar më votat e tyre pritet të jenë deputetët e Partisë Demokratike të Kosovës, të cilët në disa raste nuk kanë e kursyer nga  kritikat punën e Ekzekutivit. Madje, vet kreu i PDK-së, Kadri Veseli në një intervistë më parë ia kishte numëruar dështimet kryeministrit Mustafa.

Një numër i caktuar i deputetëve të PDK-së, kanë thënë publikisht se do ta përkrahin një mocion të tillë, nëse vjen për votim në Kuvendin e Kosovës.

Mocioni i votëbesimit mund të gjejë mbështetje edhe tek deputetët e pavarur. Vet, Gezim Kelmendi ka thënë për ‘Indeksonline’, se do ta përkrahte një mocion të tillë.

Tri partitë opozitare kanë 30 deputetë në Kuvendin e Kosovës. Atyre u duhen edhe 10 nënshkrime tjera për të thirre seancë ku do të iniciohej ky mocion i votëbesimit.

Besohet se arritja e 40 nënshkrimeve mund të arrihet fare lehtë, por për të qenë mocioni i suksesshëm duhet të votojnë mbi 60 deputetë.

Nëse, mocioni nuk përkrahet, atëherë ndaj qeverisë se Isa Mustafës nuk mund të iniciohet mocion tjetër votëbesimi brenda 90 ditë.

Prej nesër, partitë opozitare kanë paralajmëruar harmonizim të veprimeve dhe fillimin e mbledhjes se nënshkrimeve për ta jetësuar këtë mocion.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending