Connect with us

Lajme

Ja çfarë kishte thënë Hillary Clinton pak orë para sulmeve në Siri

Demokratja Hillary Clinton kishte bërë thirrje për t’ia hequr nga kontrolli bazat ajrore Qeverisë së Sirisë, pak orë pasi presidenti amerikan, Donald Trump dha urdhrin për të lansuar sulmin ajror kundër regjimit të Bashar Al Assadit, raporton PA.

Published

on

 

Duke folur në intervistën e saj të parë pas humbjes së zgjedhjeve presidenciale amerikane në nëntor të vitit të kaluar, Clinton ka thënë se posedimi i fuqisë ajrore nga ana e Assadit është qelësi pas vdekjes së mijëra civilëve që nga fillimi i luftës në Siri në vitin 2011, shkruan Periskopi.

Presidenti Trump ka lansuar një dyzinë raketash “Tomahaëk” në orët e para të së premtes ndaj bazave ajrore të Sirisë, si përgjigje ndaj përdorimit të armëve kimike nga Assadi ndaj civilëve.

Duke folur për Neë York Times, Clinton ka thënë se SHBA-ja ka gabuar që nuk ka ndërmarrë një ofensivë të këtij lloji.

“Assadi kishte forcë ajrore, dhe kjo forcë është shkaktari i shumicës së vdekjeve, siç kemi parë gjatë këtyre viteve dhe siç pamë ditëve të fundit”, ka thënë ajo.

Ka shtuar po ashtu se ky posedim që Assad ka duhet t’i merret nga duart.

“Me të vërtetë besoj se ne do të duhej dhe ende duhet t’ia marrim nga duart bazat ajrore dhe ta parandojmë atë që t’i përdor bombat ndaj njerëve të pafajshëm,  e aq më pak t’i helmojë me gaz sarin”, ka theksuar ish sekretarja amerikane. /Periskopi/

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending