Connect with us

Lajme

Izraeli dërgon për herë të parë në mision diplomatik një femër myslimane

31 vjeçarja Rasha Atamny, palestinezja e lindur në një qytet të vogël arab, është bërë e dërguara e parë myslimane në Ambasadën izraelite në Turqi.

Published

on

Në këtë mënyrë, është hera e parë që Izraeli dërgon një grua myslimane në mision diplomatik.

Atamny do të ketë një post kyq që është përgjegjës për rregullimin e raporteve mes të dyja vendeve. Vitin e kaluar, Izraeli dhe Turqia kanë nënshkruar një marrëveshje e cila i dha fund marrëdhënieve të ftohta mes të dyja vendeve pas operacioneve izraelite kundër anijes humanitare turke që ishte nisur për në Gaza.

E lindur në Baqa al-Gharbiya, një vend afër kufirit me Bregun Perëndimor, Atamny ka studiuar psikologji në Universitetin Hebre, e më pas, fiton një konkurs në Ministrinë e Jashtme dhe përzgjedhet në mesin e 21 kandidatëve.

“Një nga çështjet kryesore e cila do të më përcjell vazhdimisht: një ditë, do të ulem në karrigen time të zakonshme në komitetin për të drejtat e njeriut dhe do të dëgjoj me interes të madh çështjet që kanë të bëjnë me shkeljen e të drejtave të grave”, shkruan Atamny,./Periskopi/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending