Connect with us

Lajme

ISIS merr përgjegjësinë për sulmin ku vdiqen 27 persona

Grupi militant Shteti Islamik ka marrë përgjegjësinë për sulmin në një xhami të Kabulit, i cili ka lënë paku 27 veta të vrarë dhe 35 të tjerë të plagosur.

Published

on

Shpërthimi në xhaminë Baqir ul Olum ka ndodhur të hënën, në kohën kur besimtarët janë mbledhur për një ceremoni fetare.

Presidenti i Afganistanit, Ashraf Ghani, e ka përshkruar sulmin si “barbar”.

“Terroristët nuk mund të arrijnë qëllimet duke përhapur frikë”, ka thënë ai.

Shefi ekzekutiv i Afganistanit, Abdullah Abdullah, e ka cilësuar sulmin si “akt kundër Islamit dhe njerëzimit”.

Ndaj sulmit ka reaguar edhe organizata për të drejtat e njeriut Amnesty International.

“Ky është një sulm kundër një xhamie shiite në Kabul; është një sulm i qëllimshëm kundër civilëve. Autoritetet afgane duhet ta hetojnë menjëherë atë dhe t’i sjellin autorët para drejtësisë”, ka thënë Omar Waraich, zëdhënës i Amnesty International për rajonin e Azisë.

Në muajin korrik, një sulm i grupit militant Shteti Islamik, në një demonstratë të shiitëve në Kabul, ka lënë të vrarë 80 veta.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending