Connect with us

Lajme

ISIS humbi Mosulin, ku do të shkojë tash?

Published

on

Të dielën e kësaj jave, kryeministri irakian Haider al-Abadi shpalli qytetin e Mosulit të lirë nga shteti islamik ISIS, duke i përgëzuar trupat dhe duke i quajtur heronj. Edhe pse qytet i lirë tashmë, mediat vendase bënë të ditur që ende kishte forca të ISIS në disa lagje të qytetit. Por cili është hapi i radhës i Shtetit Islamik?

ISIS kishte pushtuar qytetin e Mosulit në qershor të vitit 2014, dhe që atëherë populli aty kishte përjetuar terrore nga më të mëdhatë. Siç duket Shteti Islamik është bërë gati që nga fillimi për sulmin e forcave të ushtrisë irakiane, prandaj kjo betejë e humbur nuk i zuri ata të papërgatitur. Edhe pse të rrënuar nga sulmet e ushtrisë irakiane, ISIS thonë se Mosuli është thjesht një betejë e humbur, mirëpo luftën nuk do ta ndalin, shkruan CNN.

Para se të vritej zëdhënësi i ISIS, Abu Mohammed al-Adnani, kishte thënë se asgjë nuk do ta ndalte të ashtuquajturin shtet islamik nga dëshira për luftë dhe nga fitorja. Edhe pse territori tyre është zvogëluar në masë të madhe, ideologjia e tyre ende vazhdon të jetë e gjallë dhe kanë ende shumë ndjekës të cilët iu besojnë verbërisht.

Zyrtarë amerikan bëjnë të ditur se figura të larta të ISIS-it gjenden në lëndinat e Eufratit në lindje të Sirisë, vendi i fundit ku grupi është i spikatur.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending