Connect with us

Lajme

Ish-prokurori donte 20 mijë euro ryshfet nga grupi i Sylës që të pushonte një hetim

Aktakuza ndaj grupit të Azem Sylës ka vënë në sipërfaqe korrupsionin e krimin që ndodh në të gjitha institucionet e vendit.

Published

on

Grupi kishte arritur që deri këtë vit të vazhdojë tregtinë me toka, duke përdorur dokumente false, kërcënuar e shantazhuar, por edhe duke dhënë ryshfet në secilin institucion që i duhej, raporton KTV.

Bazuar në aktakuzën e prokurorit të EULEX-it, Danillo Ceccarelli grupit i ishte kërkuar 20 mijë euro ryshfet nga ish-prokurori i Prokurorisë Komunale Faik Hoxha për të mbyllur një rast.

Kjo është vërtetuar bazuar në përgjimet që i ishin bërë grupit, konkretisht biseda e 29 janarit 2010 ndërmjet Shpresim Ukës dhe Fahredin Gashit.

Shpresimi: Dani tha sonte do të më jap një përgjigje përfundimtare, nëse ai do ta përfundojë këtë javë apo jo dhe nuk e di se çfarë thoshte ai…

Faruku: Që do të thotë se ai do të përfundojë atë? Pra, ekziston mundësia që nuk mund të bëhet?

Shpresimi: Jo, puna është se ai prokurori, njeriu që kërkoi 20 mijë.

Pas kësaj, ish-prokurori i kishte kërkuar Policisë së Kosovës që të pushohen hetime, në mungesë provash.

Pas 3 vitesh, Hoxha e kishte lënë punën e prokurorit dhe tani ai është gjyqtar në Departamentin për Krime të Rënda të Gjykatës Themelore të Prishtinës.

Në Zyrën e Prokurorit Disiplinor, përgjegjëse që të hetojë shkeljet e prokurorëve e gjyqtarëve, kanë thënë se ligji ua kufizon të hetojnë rastet më të vjetra se 2 vjet.

“Bazuar në ndryshimin që i është bërë ligjit, çdo shkelje që kalon periudhën 2 -vjeçare, parashkruhet dhe nuk mund të iniciohet hetim”, ka thënë për KTV-në Zef Prendrecaj, që udhëheq këtë Zyrë.

Televizioni ka pyetur edhe kryetarin e Gjykatës Themelore në Prishtinë, Hamdi Ibrahimi, nëse ka mandat dhe do të marrë ndonjë masë ndaj gjyqtarit Faik Hoxha, por ai ka thënë se kjo nuk i takon atij.

“Sikur të kishte diçka serioze lidhur me çështjen për të cilën ju jeni të interesuar sigurisht se prokurori i çështjes në rastin Azem Syla, etj, do të vepronte. Sikurse e kam thënë më lart, unë nuk kam asnjë njohuri lidhur me këtë çështje”, ka thënë kryetari Ibrahimi.

Bazuar në aktakuzën e Prokurorisë, grupi i Azem Sylës, ryshfet i kishte dhënë kryetarit të Gjykatës Komunale, personave zyrtarë në Zyrën Kadastrale të Prishtinës, kanë dhënë ryshfet në Agjencinë Shtetërore të Arkivit të Kosovës, AKP, Prokurori dhe Polici, për të siguruar transferim sa më të shpejtë dhe të paligjshëm të pronave nga serbët në pronarë shqiptarë.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending