Connect with us

Lajme

Ish-presidentja Jahjaga premton që së shpejti do të kompensohen gratë e përdhunuara gjatë luftës

Ish-presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, po vazhdon të jetë në skenë duke u marrë me veprimtari të ndryshme.

Published

on

 

Ajo sot, bashkë me ministrin e Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi, ka vizituar Qendrën për Promovimin e të Drejtave të Grave në Drenas.

Me këtë rast, Jahjaga thotë se i kanë informuar përfaqësuesit e kësaj qendre për ecurinë e krijimit të komisionit verifikues për statusin e të mbijetuarve të dhunës seksuale gjatë luftës, “bisedë kjo që do ta zhvillojmë edhe nëpër qendra tjera që merren me të drejtat e grave”.

“Institucionet e vendit janë duke punuar me intensitet që viktimat e dhunës seksuale gjatë luftës shumë shpejtë të kompensohen financiarisht, siç ju takon me ligj, pa marrë parasysh paqartësive që mund të jenë krijuar pas miratimit të buxhetit për vitin 2017 në Qeverinë e Kosovës”, ka thënë Jahjaga me këtë rast.

Ajo u ka bërë thirrje grave që të kenë durim dhe të mos bien pre e organizatave që kanë për qëllim përfitime personale dhe të ndjekin vetëm rrugën institucionale gjatë këtij procesi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending