Connect with us

Lajme

Ish-kryeministrja e Tailandës gjobitet 1.3 miliard dollarë

Junta Tailandeze ka gjobitur ish Kryeministren Yingluck Shinastra me 35 miliardë baht (1.3 miliardë dollarë) dhe ka urdhëruar t’i konfiskohen pronat si rezultat i një skeme të stokut të orizit që nuk shkoi siç duhet, raporton ABC News në Australi.

Published

on

Në vitin 2011, Tailanda ishte eksportuesi më i madh në botë i orizit, duke llogaritur 30% të tregut global.

Yingluck, e cila ishte kryeministre në atë kohë, prezantoi një skemë që do t’i paguante fermërëve një çmim 50% mbi vlerën e tregut aktual për orizin e tyre.

Idea u përgatit para zgjedhjeve në korrik të vitit 2011, në të cilat Yingluck fitoi në fund, dhe supozohej t’i bënte fermerët tailandezë më të pasur, gjithashtu do të hiqte furnizimin në tregun global. Në teori Tailanda do mund të shiste oriz me çmim më të lartë sepse do të kishte më pak furnizim.

Megjithatë gjërat nuk shkuan sipas planit. Çmimet nuk u rritën aq sa ishte parashikuar dhe prodhues të tjerë të mëdhenj të orizit në Indi dhe Vietnam e panë këtë si një mundësi për tu “përmbytur” tregun.

Tailanda mbeti me depo të mbushura plot me oriz duke dëmtuar shtetin me rreth 8,2 miliardë dollarë dhe për pjesën 5,8 miliardë dollarë është përgjegjës direkt ish-kryeministrja.

“Sipas afatit të mandatit, kjo nuk është e drejtë dhe nuk është drejtësi” tha Yingluck jashtë një gjykate në Bangkok, sipas ABC News.

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending