Connect with us

Lajme

Irani marrëveshje me Boeing-un për blerjen e 100 avionëve

Published

on

Irani ka lidhur marrëveshje me prodhuesin amerikan të avionëve Boeing për blerjen e 100 avionëve, ndërsa bëhet fjalë për një shitblerje në vlerë prej një miliardë dollarë e cila do të shënonte biznesin e parë të madh të një kompanie amerikane me Republikën Islamike.

Agjencia shtetërore iraniane raporton se kreu i Agjencisë Iraniane për Aviacionin Civil, Ali Abedzadeh konfirmoi se Teherani ka arritur marrëveshje me Boeing-un për blerjen e 100 avionëve, se negociatat janë zhvilluar në disa faza dhe se momentalisht pritet finalizimi i marrëveshjes.

“Të dyja palët, Irani dhe Boeing-u, arritën marrëveshje me shkrim për blerjen e avionëve të Boeing-ut”, deklaroi Abedzadeh, i cili theksoi se prej 250 avionëve të pasagjerëve, 230 duhen zëvendësuar.

Nga kompania amerikane me seli në Chicago refuzuan të bëjnë publike detaje të negociatave, por nuk mohuan shifrat që i përmendi Abedzadeh.

Aktualisht kompania Boeing ka marrë leje vetëm të prezantojë prodhimet e saj kompanisë IranAir dhe disa kompanive të tjera teksa tenton të arrijë kompaninë evropiane Airbus, e cila në janar të këtij viti lidhi marrëveshje paraprake me Iranin për shitjen e 118 avionëve në vlerë prej 25 miliardë dollarëve.

Marrëveshja mes Airbus-it dhe Iranit u realizua disa ditë pasi u shfuqizuan sanksionet kundër Teheranit, në këmbim për respektimin e marrëveshjes për kufizimin e programit bërthamor iranian.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending