Connect with us

Lajme

Irani eksporton 2,44 milionë fuçi nafte në ditë

Irani ka eksportuar në fund të muajit tetor 2,44 milionë fuçi naftë bruto në ditë (mbj), një nivel historik, deklaroi ministri iranian i Naftës, Bijan Namdar Zanganeh, cituar sot nga agjencia iraniane e lajmeve Mehr.

Published

on

Para hyrjes në fuqi të marrëveshjes për programin bërthamor me fuqitë e mëdha në muajin janar dhe heqjen e një pjese të sanksioneve ndërkombëtare Irani eksporton rreth një milionë fuçi naftë në ditë.

Irani, që renditet i katërti për nga rezervat botërore të naftës dhe i dyti për gazin, vendosi në muajin maj një objektiv për eksportin e 2,2 milionë fuçive naftë në ditë, për të arritur nivelon e eksporteve para sanksioneve.

OPEC ka vendosur në fund të shtatorit reduktimin e prodhimit për të mbështetur çmimin, Por tre vendet anëtare, Irani, Libia dhe Nigeria janë lejuar të prodhojnë në nivele maksimale.

Në mes të muajit tetor, Teherani ka njoftuar qëllimin për të rritur prodhimin në katër milionë fuçi naftë në ditë, niveli para sanksioneve në vitin 2011.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending