Connect with us

Intervista

Ja pse Hashim Thaçi është tradhtar

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e NISMA për Kosovën, Zafir Berisha, në një intervistë për Gazetën Blic ka shpjeguar arsyen e akuzimit të Presidentit Thaçi për tradhti, duke thënë se ai nuk ka bërë asgjë në mbrojtje të vlerave të luftës çlirimtare.

Published

on

“Tradhtia ‘brina’ nuk ka thotë një fjalë popullore, ai duke qenë në krye të institucioneve për shumë vite , duke qenë edhe në krye të drejtorisë politike të UÇK-së, nuk ka bërë asgjë në mbrojtjen e vlerave të luftës çlirimtare, përkundrazi ai dyshoj me të drejtë se meqë nuk ka bë asgjë ka qenë në dijeni dhe ka dhënë kontribut në njollosjen e njerëzve të caktuar te UÇK-së duke menduar se do të mbetet i paprekshëm”, ka thënë Berisha.

Gjatë kësaj interviste deputeti Berisha, ka folur edhe për koalicionet e mundshme.

Gazeta Blic: Z. Berisha, keni pasur një përplasje verbale me zëvendëskryeministrin Kuçi, pse ndodhi ajo?

Zafir  Berisha: Nuk ishte ndonjë përplasje e paargumentueshme, unë thjeshtë shpreha mendimin tim rreth rolit të tij në kohën sa ka qenë ministër i Drejtësisë, por kjo nuk d.m.th se ai duhet me u pajtu me mu siç nuk pajtohem edhe unë me të.

Gazeta Blic: Keni akuzuar presidentin Hashim Thaçi për tradhti ndaj vendit. Mbi çfarë baze e keni thënë këtë?

Berisha: Tradhtia ‘brina’ nuk ka thotë një fjalë popullore, ai duke qenë në krye të institucioneve për shumë vite , duke qenë edhe në krye të drejtorisë politike të UÇK-së, nuk ka bërë asgjë në mbrojtjen e vlerave të luftës çlirimtare, përkundrazi ai dyshoj me të drejtë se meqë nuk ka bë asgjë ka qenë në dijeni dhe ka dhënë kontribut në njollosjen e njerëzve të caktuar te UÇK-së duke menduar se do të mbetet i paprekshëm. Ai tashmë është publikisht i përfolur si bashkëpunëtor i shërbimit sekret francez, që e përforcon dyshimin tim se ka mision djallëzor për perspektiven evropiane të Kosovës.

Gazeta Blic: Si e sheh Kadri Veselin në krye të PDK-së?

Berisha: Kadria është Kadri, ashtu edhe e shoh si Kadri!

Gazeta Blic: A do të bëjë koalicion Nisma me PDK-në?

Berisha: Nuk është radha as ta mendojmë, e lëre më të bëjmë koalicion.

Gazetalic: A do të pranojë Nisma dhe AAK të hyjnë në koalicion parazgjedhor me AKR-në?

Berisha: Pse a ende ekziston AKR-ja a? Nuk e kemi as në agjendë s nuk e kam se e ka pushu aktivitetin ky subjekte politik.

GazetaBlic: Çfarë do të ndodh me çështjen e Demarkacionit me Malin e Zi? Si duhet të veprojë qeveria me marrëveshjen në fjalë?

Berisha: Demarkacioni nuk do të kaloj. Kjo më është e sigurt dhe ky version as që duhet të vijë në Kuvend. Ardhja në Kuvend kështu siç mendon qeveria, e llogaris provokim i situatës politike. Qeveria duhet të pranoj se ka gabuar dhe kjo çështje duhet te filloj nga zero, në mënyrë që të evitohet cënimi i sovranitet vendit.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Intervista

Nis mbledhja e Kryesisë

Published

on

Ka filluar mbledhja e Kryesisë së Kuvendit ku pritet të caktohet seanca e re plenare.

Në rend të ditës përveç përgatitjeve për seancë është edhe shqyrtimi i parë i Projektligjit për plotësimin dhe ndryshimin e Kodit të Procedurës Penale.

Në këtë mbledhje po marrin pjesë përfaqësuesit e gjitha grupeve parlamentare.

Ky është rendi i ditës:

I. Miratimi i procesverbaleve nga mbledhjet e mëparshme të Kryesisë së Kuvendit,

II. Përgatitjet për Seancë të re plenare:

1. Deklarimet jashtë rendit të ditës,

2. Pyetjet parlamentare,

3. Miratimi i procesverbaleve nga seancat e mëparshme,

4. Ndryshimi dhe plotësimi i Vendimit nr. 08-V-006, dt. 02.04.2021 për formimin e komisioneve parlamentare,

5. Shqyrtimi i parë i Projektligjit për plotësimin dhe ndryshimin e Kodit nr. 04/L-123 të Procedurës Penale, i ndryshuar dhe plotësuar me Ligjin Nr. 06/L -091.

III. Shqyrtimi i propozimeve dhe i kërkesave.n

Continue Reading

Intervista

Davide Sassoli kundërshton ashpër SuperLigën Evropiane: Futbolli i përket popullit

Published

on

Presidenti i Parlamentit Evropian që nga viti 2019 dhe tifoz i Fiorentinës, italiani David Sassoli shpjegon për L’Équipe kundërshtimin e tij për krijimin e Superligës Evropiane. Një projekt që ai e konsideron të papajtueshëm me modelin evropian.

“Si ndjekës i futbollit, tifoz i Fiorentinës dhe President i Parlamentit Evropian, si reaguat kur mësuat për krijimin e kësaj SuperLigë  ?

Në Evropë, futbolli i përket njerëzve, me një model të bazuar në drejtësi dhe solidaritet. Një nga nenet e traktateve evropiane i referohet dimensionit evropian të sportit, rreth bashkëpunimit dhe transparencës me organet kompetente në këtë fushë. Nisma e ndërmarrë nga këto klube të mëdha evropiane nuk i respekton këto parime. Ajo madje e kundërshton atë. Kjo është arsyeja pse unë jam fuqimisht kundër këtij projekti.

Deri në çfarë mase mund të ndërhyjnë institucionet dhe autoritetet evropiane në këtë çështje?

Ideja është të mbështesim të gjitha iniciativat e Ligave Kombëtare dhe autoriteteve për të shkuar në drejtimin e një sporti të hapur për të gjithë.

A mendoni se futbolli do ta humbte arritjen e tij popullore?

Në Evropë, ana pozitive e futbollit është se i përket popullit. Ishte mirë të shihje Leicester të fitonte Premier League (në 2016), të shihje një skuadër italiane si Sassuolo të shkonte nga Seria B në Serie A, ose të shihje, vetëm dje, Atalanta mundi Juventusin dhe t’i afrohej një kualifikim i ri në Champions League. Ky është futbolli.

Është gjithashtu një “amerikanizim” i një konkursi të identifikuar mirë me Evropën deri atëherë…

Po, ajo që paraqitet merr bazat e modelit amerikan, si në NFL ose NBA. Pa e kuptuar që nuk përfaqëson historinë tonë. Unë nuk dua të kritikoj modele që janë të ndryshme nga tonat, por ato janë të rrënjosura në traditën e tyre, në strukturat specifike ekonomike. Funksionon shumë mirë në Shtetet e Bashkuara, por nuk mund të zhvendoset këtu. Kjo Superligë do të kishte një vizion aristokratik dhe feudal, në të cilin merita nuk do të thoshte asgjë, ku të gjithë ata që punojnë shumë dhe në hije mund të kërkojnë vetëm mirësinë e elitës. Nuk është në përputhje me kulturën tonë sportive. ”

Continue Reading

Intervista

Instagrami kërkon falje që promovoi humbjen e peshës te përdoruesit që kanë çrregullim të ngrënies

Published

on

Rrjeti social Instagram ka kërkuar falje për “gabimin” në të cilin promovonte përmbajtje të humbjes së peshës te përdoruesit që kishin çrregullime në ngrënie.

Një tjetër alternativë e rrjetit social iu ofron përdoruesve sugjerime të kërkimit të termeve bazuar në interesat e tyre.

Por, disa njerëz me çrregullim në ngrënie kanë gjetur se ky aplikacion po i nxiste ata të kërkonin terme si “shtypës apetiti” në vend të termeve të  zakonshme, duke rritur rrezikun, shkruan The Guardian, përkthen Periskopi.

Facebook-u pranoi që përfshirja e të tilla termeve dëmtuese, që së pari u raportua në BBC, ishte shqyrtuar dhe se ishte larguar nga ata.

“Këto sugjerime, ashtu si rezultatet e kërkimit në vetvete, kufizohen në interesa të përgjithshme. Humbja e peshës nuk duhej të përfshihej mes tyre dhe ne kemi marrë masa që të parandalojmë këto terme së paraqituri. Kërkojmë falje për çdo konfuzion që kemi shkaktuar.” – ka shkruar rrjeti social.

Continue Reading

Trending