Connect with us

Sporti

Inter – Juventus: Një derbi i vërtetë apo një derbi vetëm për nostalgjikët?

Published

on

Sonte me fillim nga ora 18:00 zhvillohet ndeshja ndërmjet Interit dhe Juventusit. Për nga emrat e skuadrave, kjo vërtetë tingëllon si një derbi i madh pasi të dyja përgjatë historisë kanë fituar shumë trofe si brenda, ashtu edhe jashtë Italisë. Por, a mund ta quajmë aktualisht derbi një ndeshje të tillë? Në 14 përballjet e fundit në të gjitha garat ndërmjet bardhezinjve dhe zikaltërve, tetë fitore i kanë takuar ‘Zonjës së vjetër’, ndërsa vetëm dy herë kanë triumfuar zikaltërit, përderisa katër sfida kanë përfunduar baraz. Juventus është klubi i cili ka dominuar plotësisht në pesë sezonet e fundit në elitën e futbollit italjan. Në të pesë sezonet e fundit ata janë shpallur kampionë, herë me një distancë më të madhe të pikëve ndaj vendit të dytë, e herë më të vogël. Ashtu siç janë duke shkuar gjërat edhe në këtë sezon, duke parë formën e bardhezinjve dhe kapacitetet e ‘rivalëve’ për titull, zor se në fund të sezonit mund të ndodhë ndonjë befasi sa i përket luftës për titull.

Të kthehemi te Interi, drejtimin e së cilës në këtë verë e mori përsipër trajneri holandez, Frank de Boer. Kjo skuadër përkundër disa blerjeve të rëndësishme në afatet e fundit kalimtare, nuk po arrin rezultate të mira dhe nuk po luan mirë. Në sezonin e ri, ndonëse është herët të flitet, Interi i ka grumbulluar vetëm katër pikë në tre ndeshjet e para, pas një fitore, një barazimi dhe një humbjeje. Në anën tjetër, skuadra e trajnerit Massimmo Allegri edhe pse kampione në Itali, është përforcuar tejet shumë në afatin e fundit kalimtar të transferimeve, me lojtarë si Gonzalo Higuain, i cili i kushtoi klubit torinez mbi 90 milionë euro, si dhe mesfushorit të Romës, Miralem Pjanic, pastaj kroati Marco Pjaca i ardhur nga Dinamo e Zagrebit, lojtar i cili luan në pozitën e mesfushorit sulmues. Pra, megjithëse kampione dhe duke pasur përbrenda skuadrës yje të shumtë, Juventus nuk është ndalur së transferuari lojtarë klasi, edhe pse duhet të përmendim largimin e Paul Pogba për një shifër rekorde 110 milionë euro drejt Manchester United në këtë verë.

Krejt në fund, duke lënë anash transferimet e bëra nga të dyja skuadrat, po e bëjmë një pyetje. Duke marrë parasysh dallimin e madh në cilësi midis këtyre dy ekipeve dhe duke marrë parasysh që Juventusi në përgjithësi po i fiton derbit, a mund të quhet kjo ndeshje ende një derbi? Mbase, vetëm për nostalgjikët.

 

B.Sejdiu/Periskopi.com

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Sporti

sport 3

Published

on

By

Continue Reading

Sporti

sport 2

Published

on

By

Continue Reading

Trending