Connect with us

Lajme

Inspektorati Shëndetësor konstaton verbërimin e fëmijëve

Published

on

Në një raport të Inspektoratit Shëndetësor në lidhje me Retinopatinë Premature, që ka lënë të verbër shumë fëmijë kosovarë, konfirmohen shkelje të rënda procedurale që kanë çuar në verbërimin e fëmijëve kosovarë  

Prindërit e fëmijëve që u verbëruan si rezultat i Retinopatisë Premature për shkak të mostrajtimit adekuat derisa po qëndronin në inkubatorët e Klinikës së Neonatologjisë në QKUK, skandal ky i zbuluar nga gazeta “Zëri”, nuk ishin të njoftuar për pasojat e sëmundjes.

“Në asnjë dokument shëndetësor të shqyrtuar nuk kemi vërejtur që nëna e të porsalindurit Premature është informuar për pasojat dhe komplikimet e mundshme të fëmijës Premature”, thuhet në raportin që kryeinspektorja e Shëndetësisë, Ardita Baraku, ua ka dërguar drejtorit të SHSKUK-së, Curr Gjocajt, Komisionit Etik të QKUK-së, si dhe të njëjtin ia ka bashkëngjitur edhe ministrit të Shëndetësisë, Imet Rrahmani, dhe sekretarit, Gani Shabani.

Këto konstatime të Inspektoratit Shëndetësor të Kosovës për Klinikën e Neonatologjisë dhe atë të Syve janë bërë pas një inspektimi specifik në këto klinika pak ditë pasi gazeta “Zëri” zbuloi aferën e verbërimit të fëmijëve kosovarë, si rezultat i neglizhencës mjekësore dhe mungesës së protokolleve për trajtimin e sëmundjes së Retinopatisë, që për rezultat solli verbërimin e shumë fëmijëve kosovarë.

 

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending