Connect with us

Lajme

Iniciativë e re në Kosovë: Kush i ngacmon femrat, do të fotografohet

Published

on

“Cat Callers in Kosovo” është albumi i cili do të përmbajë foto të personave që ngacmojnë femrat me fjalë denigruese e poshtëruese në rrugët e Kosovës. Aulona Mehmeti është ndër femrat e para që ka filluar iniciativën për të bërë fotografi rreth këtij fenomeni.

Në një prononcim për “Indeksonline”,  Mehmeti ka folur rreth idesë kundër ngacmimit të femrave në rrugët e qyteteve të ndryshme të Republikës.

“Arsyeja është se fatkeqësisht kjo dukuri negative ka filluar të përhapet shumë në shoqërinë tonë. Kjo dukuri e ngacmimeve seksuale jo vetëm qe e degradon dhe denigron femrën si qenie, por edhe e nxit dhunë dhe mund te qoj deri tek dhunimet”, ka thënë ajo.

Mehmeti, e cila njëherësh është organizatorja e “TED x Prishtina Women”, tregon se tjetra nga arsyet pse  frustrohet është se vajzat në të shumtën e rasteve mbesin të anashkaluara.

“Një nga arsyet pse unë frustrohem me se shumti është që shumë të paktë janë djemtë  që kur shohin skena të tilla ndërhyjnë – ju dalin ne krahë vajzave. Të ulësh kokën dhe te skuqesh nga turpi e inati tek sa te tjerët qeshin. Të reagosh – gjë që sjelle edhe pasoja (me shume ofendime dhe ndonjëherë edhe fizike) andaj, bëj thirrje për të gjitha vajzat dhe djemtë që të raportojnë dhe të luftojnë kundër kësaj dukurie negative. Pasi secila nga ne – femrat – është motra, vajza, nena, apo gruaja e dikujt”, thotë ajo.

Kurse ideatorja e “Cat Callers Kosova” beson në qytetari aktive pavarësisht kërcënimeve, ajo nuk do te ndalet.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending