Connect with us

Lajme

“Indiferenca e shoqerisë sonë për arrestimin e Jakup Krasniqit po kundërmon”

Published

on

Analisti Fitim Salihu thotë se indiferenca e shoqërisë kosovare ndaj mënyrës së arrestimit të Jakup Krasniqit, ‘po kundërmon…”

“Asnjë luftëtar i UÇK-së s’është arratisur nga asnjë instancë e drejtësisë për luftën. Prandaj, maskat e EULEX-it janë të panevojshme dhe ofenduese’, shkruan ai.

Ja shkrimi i plotë:

Sot është arrestuar ish-zëdhënësi i UÇK-së. Fytyra publike e UÇK-së që, pa maskë, ia përcillte botës kërkesën e popullit shqiptar për liri. Ndërkohë, indiferenca e shoqërisë sonë kundërmon… Qysh thotë Gramshi, “indiferenca është pesha e vdekur e historisë”.
Në anën tjetër, maskat e EULEX-it tmerruan jo vetëm Jakup Krasniqin por edhe familjen e tij, një familje që ka përjetuar të tilla bastisje në pikë të mëngjesit që në Jugosllavi dhe që pashmangshëm ua rikthen atë traumë. Është e papranueshme si i bëhet një poshtërim i tillë luftëtarëve të lirisë 20 vite pas ardhjes së lirisë.
Asnjë luftëtar i UÇK-së s’është arratisur nga asnjë instancë e drejtësisë për luftën. Prandaj, maskat e EULEX-it janë të panevojshme dhe ofenduese. Në Beograd, atje ku maskat kanë qenë vërtetë të nevojshme, atje ku ua kanë fshehur me dekada kriminelët e vërtetë të luftës, atje ku i kanë poshtëruar e tallur, atje “iu ka fry” të shkojnë me maska e me maskarada. Mbase, bash pse ata në Serbi kanë qenë kriminelë të vërtetë, ka munguar guximi për filma me maska.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending