Connect with us

Lajme

Importi i Kosovës nga Serbia 431.7 milionë dollarë

Published

on

Oda Ekonomike e Kosovës dhe Oda Ekonomike e Serbisë dje bashkërisht kanë dërguar një letër reaguese në Bashkimin Evropian dhe tek ambasadat e vendeve të Quintit në Prishtinë e në Beograd.

Me këtë letër, siç ka transmetuar Koha.net shkrimet e medieve serbe, është kundërshtuar përmbysja e kamionëve të Serbisë në Kosovë nga aktivistë të Vetëvendosjes. Njëkohësisht, me letër, është kërkuar ndihmë nga faktorë ndërkombëtarë që të dënohen e të ndalohen këto akte, të cilat, sipas dy odave, pengojnë qarkullimin e lirë të mallrave.

Medie të Beogradit, paralelisht me këtë publikim, kanë botuar edhe një pasqyre të këmbimeve të vjetme tregtare dhe ekonomike ndërmjet Kosovës e Serbisë, përkatësisht Serbisë qendrore dhe Kosovës, siç thonë për të mos e ndarë Kosovën nga Serbia.
Siç shihet nga pasqyra e publikuar në “Politika” të Beogradit dhe siç është thënë shpesh edhe nga Agjencia e Statistikave të Kosovës, këmbimi është në përmasa katastrofale në dëm të Kosovë.

Kështu vjet, nga Serbia në Kosovë kanë hyrë mallra me vlerë 431.7 milionë dollarë, ndërsa nga Kosova në Serbi kanë shkuar mallra me vlerë vetëm 24.7 milionë dollarë.
Këmbimi i përgjithshëm ndërmjet Serbisë e Kosovës, të cilën Serbia e njeh vetëm për të eksportuar në të, është 456.4 milionë dollarë.

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending