Connect with us

Lajme

Imazhet satelitore alarmojnë rajonin: Kim Jong-un po përgatitet për një test bërthamor

Published

on

Koreja e Veriut duket të jetë duke u përgatitur për të kryer një test bërthamor, një shfaqje  fuqie kjo ndaj Presidentit Donald Trump, shkruan gazeta prestigjioze britanike “The Guardian”

Një bazë ushtarake amerikane ngriti alarmin se imazhet satelitore tregonin  se ushtria e Kim Jong-un po përgatitej për testin e gjashtë bërthamor të Koresë së Veriut, që nga viti 2006.

“Imazhet  satelitore të faqes “Punggye-RI” të Koresë së Veriut tregojnë aktivitet të vazhdueshëm rreth Portalit Veriut, aktivitet të ri në zonën kryesore administrative, si dhe një formacion ushtarak rreth Qendrës së Komandës  “, ka thënë në faqen e saj  baza amerikane “38 North”, citon “SYRI.net”.

“Në oborret e zonës kryesore administrative janë rreth 11 paleta pajisjesh ose furnizimeve të mundshme ushtarake, një formacion ushtarak dhe disa individë që ecin rreth zonës,” shtoi baza.

Edhe pse nuk është hera e parë që Koreja e Veriut teston armë bërthamore, spekulimet marrin përmasa alarmante për shkak të luftanijeve dhe aeroplanmbajtëses amerikane që po i afrohen rajonit, duke ndezur frikën e një përplasje të mundshme ushtarake mes dy vendeve.

Zyrtarët e Koresë së Jugut, megjithatë, nuk kanë konfirmuar spekulimet e mediave për një test bërthamor të pashmangshëm.

“Nuk ka pasur asnjë aktivitet të pazakontë deri tani –  Roh Jae-chun, një zëdhënës i Shefave të Përbashkët të Shtabit Ushtarak, por deklarata e tij është kundërshtuar nga një sërë zyrtarësh të tjerë./SYRI.net/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending