Connect with us

Lajme

Idomeni, jeta e refugjatëve çdo ditë e më tepër bëhet më e vështirë

Published

on

Menaxherja e komunikimit të Orgazniatës Mjekët Pa Kufij, Viki Markolefa në kampin e refugjatëve në rajonin Idomeni që ndodhet në afërsi të kufirit mes Greqisë dhe Maqedonisë ka theksuar se për shkak të kushteve të vështira jetësore situata shëndetësore e njerëzve po përkeqësohet çdo ditë e më tepër, raporton Anadolu Agency (AA).

Markolefa në vijim tha se për shkak të shirave refugjatët nuk kanë mundur të ndezin madje as zjarre për të tharë veshjet e tyre. Ajo tregoi se javën e kaluar në tendën e shërbimeve shëndetësore kanë marrë mjekim 2 mijë refugjatë.

Ajo në një deklaratë për gazetarin e AA-së tha se kampi është ndërtuar për të strehuar përkohësisht jo më shumë se 4 mijë persona. Ajo theksoi se numri aktual i refugjatëve ka arritur mbi 15 mijë dhe se për këtë arsye janë përkeqësuar kushtet e jetesës ku dhe ka probleme serioze për të ofruar shërbimet e ndryshme shëndetësore.

Lidhur me fëmijët, Markofela tha se “për shkak të udhëtimeve të gjata me anije dhe me problemet që kanë hasur gjatë rrugës për të mbërritur këtu dhe duke i shtuar edhe kushtet e këqija në kamp tek fëmijët janë vërejtur më së shumti probleme si temperaturë, probleme të frymëmarrjes, dhimbje të barkut dhe kollitje”.

Sipas saj, krahas këtyre tek fëmijët janë vërejtur edhe probleme psikologjike, traumatike dhe gjendje të depresionit për shkak të dyerve të mbylluar të mbajtura për fëmijët e ardhur këtu me shpresë.

Markofela ka vënë në dukje se më shumë se gjysma e refugjatëve në kampin në Idomeni janë gra dhe fëmijë dhe se në ditë mjekohen mbi 80 fëmijë. Ajo tha se në kamp ka dhe një numër të madh të grave të cilat janë shtatzëna.

“Përpiqemi që atyre t’u ofrojmë kushte më të mira dhe u japim përparësi për të gjitha nevojat që kanë. Tendat që janë më të mëdha dhe me ngrohje janë me përparësi për të sëmurët. Ne shkojmë pranë atyre për t’iu shërbyer” duke shtuar më tej se janë gjithmonë në ndjekje të situatave të grave shtatzëna por për shkak se ato ndodhen në kamp është e pamundur t’iu përgjigjen pa mangësi të gjitha nevojave të tyre.

Duke vënë në dukje se në tendat e Organizatës Mjekët pa Kufij mes të sëmurëve që vijnë më shpesh janë edhe personat me aftësi të kufizuara, Markofela ka tha se “Gjtihashtu edhe refugjatët të cilët kanë qenë viktima të luftës dhe kanë aftësi të kufizuara në të njëtën mënyrë janë persona që kanë përparësi nga të sëmurët tanë të tjerë”.

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending