Connect with us

Lajme

Hyseni: Kosova ka strategji për luftimin e radikalizmit

Ministri i Punëve të Brendshme Skender Hyseni, në Konferencën Ndërkombëtare Kundër Ekstremizmit të Dhunshëm, që po mbahet sot ku po flitet për ekstremizmin tha se kjo është një e keqe prej së cilës as Kosova nuk përjashtohet.

Published

on

Ai deklaroi se ekstremizmi mund të luftohet përmes një koordinimi nacional.

“Përgjatë dy ditëve të mësojmë nga njeri-tjetri rreth fenomeneve që tashmë nuk është vetëm nacional i një kombi por është një fenomen dhe problem transnacional e global, dhe rrjedhimisht ekstremizmi i dhunshëm, radikalizmi i shoqërive të caktuara mund të luftohet vetëm përmes një koordinimi të ngushtë nacional. Republika e Kosovës nuk bën përjashtim nga prekja e kësaj të keqeje”, tha Hyseni.

Ai sqaron se ata janë ardhë në përfundim se sekularizmi, harmonia ndërfetare, mirëkuptimi ndëretnik pasqyrohet aq qartë në kushtetutë dhe këtë sipas tij do të  mund ta ruajmë duke angazhuar gjithë spektrin social e politikë në Kosovë.

Hyseni theksoi se kanë  ndërtuar një strategji të shkëlqyeshme nacionale kundër kësaj të keqeje. /Lajmi.net

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending