Connect with us

Lajme

Hyseni: Kemi hyrë në agjendë të Interpolit për anëtarësim

Published

on

Interpoli këtë vit e ka pranuar kërkesën e Kosovës për anëtarësim në këtë organizatë, duke e futur në agjendë krahas tri shteteve tjera, ka thënë ministri në detyrë i Punëve të Brendshme, Skënder Hyseni.

Ai në një prononcim për Indeksonline, ka theksuar se futja në agjendë e kërkesës së Kosovës për pranim në Interpol është një hap i madh por që nuk do të thotë se ky pranim mund të ndodhë me automatizëm.

“Kosova ka aplikuar për anëtarësim para dy vitesh dhe këtë vit si duket kërkesa e Kosovës për anëtarësim do të futet në agjendë. Mirëpo ky veprim nuk do të thotë pranim me automatizëm sepse kanë aplikuar edhe 3 shtete tjera përkatësisht entitete në mesin e tyre edhe Palestina dhe kjo mund të pengoj anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë”, ka thënë Hyseni.

Sido që të jetë institucionet e Kosovës sipas ministrit të Brendshëm, janë duke bërë gjitha përgatitjet dhe kanë bërë çdo gjë që është në mundësitë e tyre që ky anëtarësim të ndodhë sa më parë.

Ai ka thënë se çështja e anëtarësimit në Interpol është komplekse dhe se nuk mund të merret si e garantuar.

“Është shume e rëndësishme që Policia e Kosovës të ketë qasje në të dhënat e Interpol-it, mirëpo është gjithashtu interes i Interpol-it që të këmbej informata me Republikën e Kosovës. Pra në këtë rast të dyja palët do të përfitonin nga anëtarësimi i Kosovës në Interpol”, ka thënë Hyseni.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending