Connect with us

Lajme

Humbën gjymtyrët nga minat, s’kanë as proteza

Që nga paslufta 116 kosovarë kanë humbur jetën nga minat, ndërsa 454 të tjerë kanë marrë lëndime dhe shumë të tjerë kanë humbur edhe gjymtyrët e trupit. Shteti i Kosovës nuk kujdeset që t’ua sigurojë protezat atyre që pësuan nga shpërthimi i minave, shkruan sot Gazeta “Zëri”.

Published

on

Çdo katër vjet kërkohet ta ndërrojnë protezën, përderisa ata që humbën gjymtyrët e trupit nga minat që nga paslufta i mbajnë ato të vendosura para 16 vjetësh.

Ndihmën sociale që marrin nga shteti si pension invalidor nuk tejkalon vlerën e 150 eurove e një protezë prej më të thjeshtave kushton hiç më pak se 3500 euro.

Që nga paslufta 116 kosovarë kanë humbur jetën nga minat, 454 kanë marrë lëndime dhe të tjerë kanë humbur gjymtyrët e trupit si: sytë, duart e këmbët.

Shoqata e të Plagosurve Civilë nga Minat (SHPCM) ka dërguar me dhjetëra kërkesa në adresë të institucioneve të vendit.

Asnjëherë deri më tani nuk janë përkrahur për t’ua mbuluar shpenzimet e protezave.

Në anën tjetër raportohet se në Kosovë ekzistojnë edhe 111 zona të afektuara nga minat dhe mjetet tjera eksplozive të pashpërthyera.

Kristë Prenaj rrëfen për “Zërin” se mban ende protezën e vënë para 16 vjetësh në pamundësi që të vendosë një të re.

Ai thotë se çdo katër vjet proteza duhet të ndërrohet.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending