Connect with us

Lajme

Hoxha: Fuqizimi i Shërbimit Korrektues dhe Sprovues i kontribuon sundimit të ligjit

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha ka marrë pjesë në përmbylljen e Projekti të Binjakëzimit, “Fuqizimi i Shërbimeve Korrektues dhe Sprovues në Kosovë” i menaxhuar nga Zyra e BE-së në Kosovë.

Published

on

 

Me rastin e përmbylljes së projektit, Ministrja Hoxha tha se jemi duke përmbyllur një projekt tejet të rëndësishëm të Ministrisë së Drejtësisë, i cili ndikon drejtpërsëdrejti në sundimin e ligjit, komponentë kjo qenësore në procesin aktual euro-integrues të Republikës së Kosovës.

Projekti në fjalë do të pasohet nga faza e dytë e Binjakëzimit, ku parashihet të zgjatë 30 muaj, me ç’rast do të përmbyllet strukturimi i përgjithshëm i SHKK-së dhe SHSK-së.

“Misioni im dhe Ministrisë së Drejtësisë lidhet ngushtë me vazhdimin e ngritjes së besimit të qytetarëve ndaj institucioneve të drejtësisë, fuqizimin e zbatimit dhe sundimin e ligjit. Luftimi me vendosmëri i krimit dhe korrupsionit, vazhdimisht duke mbrojtur pavarësinë e gjyqësorit, duke shtuar përgjegjësinë dhe llogaridhënien, ne krijojmë bazën e sigurt të së tashmes tonë si partner në fushën e drejtësisë, madje edhe në nivel regjional dhe global por edhe të ardhmes tonë”, tha Ministrja Dhurata Hoxha.

Po ashtu, Ministrja Hoxha përmendi edhe reformën gjithëpërfshirëse të drejtësisë, ku në veçanti vuri theks tek rishikimi i Kodit Penal dhe Kodit të procedurës penale, fuqizimin e profesioneve të lira, mbikëqyrjen e zbatimit të ligjeve, ngritjen e performancës në sektorët e veçantë, ku vlerësoi se japin argumente se ne duam që komponentë e zbatimit të ligjit të jetë ana e fortë e Republikës së Kosovës.

Ministrja Hoxha vlerësoi se drejtësia përbën vlerën themelore të sigurisë dhe besimit të investitorëve, të cilët duan garanca për sundimin e ligjit në Republikën e Kosovës, se kanë dhe ofrohet siguri për investime.

Në fund të fjalës së rastit, Ministrja Hoxha falënderoi Bashkimin Evropian për përkrahjen e ofruar ne fushën e sundimit të ligjit, dhe po ashtu falënderoi edhe stafin vendor që me përpikëri zbatoi rekomandimet dhe ekspertizën e ekspertëve të Bashkimit Evropian, në dobi të sundimit të ligjit në Republikën e Kosovës.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending