Connect with us

Lajme

Hoti: Marrëveshja me BE-në i hap shumë mundësi Kosovës

Ministri i Financave, Avdullah Hoti, në Ora e Fundit ka thënë se marrëveshja e Kosovës me Bashkimin Europian e nënshkruar nga ministri i Jashtëm Enver Hoxhaj, dhe shefja e politikës së jashtme të BE-së, Federica Mogherini, është hap i rëndësishëm në rrugën europiane të vendit.

Published

on

“Kjo është marrëveshja më e rëndësishme që ne si shtet nënshkruajmë me Bashkimin Europian. Reflketimet e saj do të jenë ekonomike, politike, financiare, në rrugën e Kosovës drejt anëtarësimit në BE. Është ky takimi i parë i këtij lloji dhe ne sot kemi biseduar për përmbushjen e kritereve të MSA-së”.

Ai ka përmendur rëndësinë ekonomike që ka kjo marrëveshje, për shkak se i jep mundësinë vendit të ketë qasje në fonde të ndryshme të Unionit, njofton Klan Kosova.

“Marrëveshja e trason rrugën e bashkëpunimit me BE-në në shumë fusha. Me këtë firmë na hapet rruga për të aplikuar në shumë programe, dhe na ofrohet qasje në fonde të BE-së, për shumë fusha. Është me rëndësi që tash si palë me BE-në ne kontribuojmë me fonde në buxhetin e përgjithshëm të Unionit, për aq sa kemi mundësi”.

“I vetmi kusht për vizat, i vendosur nga Bashkimi Europian është demarkacioni i kufirit me Malin e Zi, ndaj do të ishte mirë që spektri politik të arrijë dakordim për këtë cështj

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending