Connect with us

Zoya

Horoskopi për muajin nëntor, cila do të jetë shenja më me fat?

Published

on

Shumë gjëra do të ndodhin në univers këtë muaj. Në zemër të tij, nëntori ka të bëjë me të kuptuarit se çfarë doni në jetë dhe për çfarë ndiheni të apasionuar. Por ka një mori lëvizjesh të ndryshme planetare që çojnë deri këtu. Në datën 13, Marsi ‘ju shtyn’ për të shkuar pas asaj që dëshironi. Më 12, Jupiteri bashkohet me Plutonin, duke ju bërë të ndiheni sikur jeni gati për diçka të madhe në jetën tuaj. Hëna e Re në Akrep më 15, do t’ju bëjë të dëshironi të zhyteni thellë në ndjenjat tuaja. Si po ecni në jetë dhe a jeni të qetë me mënyrën se si po shkojnë gjërat? Megjithatë, nuk janë të gjitha mendime të thella. Kur Dielli shkon në Shigjetar më 21, gjërat do të lehtësohen në jetën tuaj. Të gjitha këto sipas Donna Page, një astrologe profesioniste dhe psikologe këshilluese.

DASHI

Planeti juaj sundues, Marsi, është drejtpërdrejt me ju në datën 13. Do të keni një sens dëshire për të ndryshuar jetën. Hëna e re më 15 do t’ju bëjë të mendoni se si të njiheni në botë. Jeni të qetë me qëndrimin në këtë shteg, apo është koha për një ndryshim në peizazh? Kur Dielli të lëvizë në Shigjetar më 21, ju do të jeni të gjithë rreth krijimit të diçkaje të re, por asgjë shumë e mundimshme.

DEMI

Njerëzit në jetën tuaj ndikojnë te ju, pa dyshim, por ju do të ndjeni që ndikimi bëhet veçanërisht i fortë gjatë mesit të nëntorit. Hëna e re në Akrep më 15, është përballë shenjës suaj, e cila mund t’ju ??bëjë të ndiheni sikur njerëzit po ju shtyjnë të bëni diçka. Mundohuni të mos tërhiqeni – kjo mund të jetë një mundësi për ndryshime pozitive.

Kur Dielli lëviz në Shigjetar më 21, do ta gjeni veten duke menduar se si mund të përshtateni me të gjitha ato ndryshime që ndodhin në jetën tuaj. Hëna e plotë më 30, do të jetë në zonën tuaj të parave, duke ju dhënë ide të reja se si të sillni të ardhura shtesë.

BINJAKËT

Ju jeni mjaft të zënë dhe këtë muaj do të jeni tepër të përqendruar në gjetjen e mënyrës se si ta bëni punën tuaj në mënyrën më të mirë dhe më efikase të mundshme. Qëllimi përfundimtar: të keni më shumë liri dhe kohë për të bërë gjëra të tjera, argëtuese. (Djem) Hëna e re në Akrep më 15, ju bën të dëshironi të kaloni kohë me vajza.

Më vonë, Dielli lëviz në Shigjetar më 21 në shtëpinë tuaj dhe te njerëzit e afërt, duke ju lejuar t’i shihni për ata që janë në të vërtetë.

GAFORRJA

Ju jeni gjithçka për familen tuaj këtë muaj dhe kjo është në sajë të Mërkurit.

Prisni të gjeni marrëveshje për gjëra të vogla që do ta lartësojnë pozicionin tuaj. Pastaj, kur Marsi të shkojë direkt në datën 13 dhe Venusi të lëvizë përballë shenjës suaj, do të ndiheni më këmbëngulës se zakonisht në punë.

Kur Dielli lëviz në Shigjetar më 21, do të duhet të bëni një rregullim në orarin tuaj të përditshëm. Më vonë, hëna e plotë më 30 do të shkaktojë një interes të ri për të bërë gjëra për mirëqenien tuaj shpirtërore.

LUANI

Këtë muaj, thjesht dëshironi të argëtoheni. Megjithatë, nuk do të ketë vetëm argëtime dhe lojëra.

Nga mesi i muajit, do të filloni të mendoni se çfarë ju bën ata që jeni. A keni qëndrueshmërinë e duhur? Të dish se çfarë të bën të jesh ai që je mund të të ndihmojë të punosh drejt të qenit një version edhe më i mirë i vetvetes.

Prisni të dëgjoni nga disa miq të vjetër rreth datës 21. Nëntori përfundon me ju duke pasur disa mendime serioze për karrierën tuaj. A jeni në një vend të mirë ku e doni atë që bëni dhe mund të bëni para duke e bërë atë, apo keni nevojë për një lloj ndryshimi për të arritur në një tjetër vend?

VIRGJËRESHA

Ju jeni shenja me fat këtë muaj. Do të jeni në qendër të vëmendjes, madje me një mirëqënie financiare. Por mos ‘fluturoni’!

Ka shumë të mira që do të vijnë në rrugën tuaj. Rreth datës 15, do të jeni gati të bëni diçka që mezi keni pritur. Nga fundi i nëntorit, do të keni disa mendime të thella se si dëshironi të njiheni nga të tjerët apo nëse keni nevojë për përmirësim.

PESHORJA

Kur Mërkuri të jetë në shenjën tuaj më datën 3, do filloni të rimendoni disa marrëdhenie tuajat. Venusi po qëndron në Peshore këtë muaj, duke ju dërguar të gjitha llojet e gjërave të mira në rrugën tuaj. Në datë 21 do të jeni të nxitur për të thënë diçka të vërtetë, e cila ose do ndikojë shumë ose aspak. Kur Neptuni shkon drejtpërdrejt në fund të nëntorit, do të keni probleme të ndiheni të motivuar në rutinën tuaj të përditshme. Dhe, e dini çfarë? Ju meritoni një pushim.

AKREPI

Në një botë të përsosur, do të kishit një ekuilibër yjor midis jetës dhe punës, Akrep. Në realitet, ju ende nuk jeni të balancuar mirë. Universi ju dërgon sinjalizime të mira në datën 3 për t’ju ndihmuar të kuptoni se si të jeni një version më i lumtur dhe më i ekuilibruar i vetvetes.

Rreth mesit të nëntorit, do të dilni me disa ide të mëdha. Dielli lëviz në zonën e parave në datën 21, duke ju bërë të shikoni më nga afër gjendjen financiare. Sa keni, sa dëshironi të shpenzoni – si mund ta bëni matematikën të funksionojë për ju.

SHIGJETARI

Miqtë janë krejtësisht të rëndësishëm për mirëqenien tuaj dhe kjo është veçanërisht e vërtetë në fillim të nëntorit kur Mërkuri shkon direkt në zonën e miqësisë. Do të ndiheni tërësisht të rinovuar më pas.

Nga fundi i muajit, do të keni disa pyetje në lidhje me familjen tuaj. Do të keni komunikime të qarta dhe të rëndësishme.

BRICJAPI

Do të mendoni shumë këtë muaj, Bricjap. Kur Mërkuri lëviz te ju në datën 3, do të keni ide të qarta se si ndiheni për punën tuaj. A janë gjërat e drejta apo duhet të kërkoni diçka tjetër që do ta bëjë jetën të ndihet më e ekuilibruar? Hëna e re më 15 do t’ju bëjë të mendoni se çfarë ju motivon. Hëna e plotë në datën 30 ju jep një pasqyrë të shkëlqyeshme rreth rutinës suaj ditore.

UJORI

Ju e dini se çfarë dini dhe sesa shumë dini Ujor, por, natyrisht, gjithmonë mund të mësoni më shumë. Kjo do të jetë super e qartë rreth datës 3. Do të bëni një përpjekje për të mësuar më shumë rreth botës, duke përfshirë gjëra super të dobishme.

Rreth mesit të muajit, prisni të keni disa mendime të forta për jetën dhe karrierën tuaj. Pastaj, ndërsa nëntori po mbyllet, Afërdita do t’ju shtyjë të gjeni vlera në punën tuaj. A po merrni shumë nga ato që bëni? Nëse jo, mund të jetë koha për një ndryshim.

PESHQIT

Në çfarë besoni vërtet? Do ta keni këtë pyetje në mendje gjatë këtij muaji. Merrni pak kohë për të menduar se çfarë keni përpara dhe si ju bën të ndiheni. Pastaj, bëni diçka në lidhje me të. Do të keni dëshirën të bëni disa gjëra të mira këtë muaj. Çfarëdo që të bëni, ndërmarrja e veprimeve në fushat e jetës me të cilat jeni të lidhur, do t’ju bëjë më të lumtur.

Në frontin e karrierës, do të keni më shumë besim se zakonisht, gjërat e mira po vijnë në rrugën tuaj.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zoya

Qumështi i bajameve: Përfitimet, rreziqet dhe si ta përgatisni në shtëpi

Published

on

Çfarë është qumështi i bajameve?

Qumështi i bajameve bëhet nga bajame të bluara dhe ujë, por mund të përfshijë përbërës të tjerë në varësi të llojit. Gjatë përpunimit, bajamet dhe uji përzihen dhe më pas kullohen.

Në shumicën e qumështit komercial të bajameve, përbërësit trashës, konservuesit dhe aromatizuesit zakonisht shtohen për të përmirësuar aromën, strukturën dhe afatin e ruajtjes.

Qumështi i bajameve është i përshtatshëm për veganët si edhe njerëzit alergjikë ndaj tij ose me intolerancë ndaj laktozës.

Përbërja

Qumështi i bajameve është i pasur me vitaminë E, një antioksidant që lufton sëmundjet. Gjatë përpunimit, zakonisht pasurohet me kalcium dhe vitaminë D. Megjithatë, nuk është një burim i mirë i proteinave.

Përfitimet shëndetësore të qumështit të bajames

– I pasur me vitaminë E: Vitamina E është një vitaminë e rëndësishme për mbrojtjen e qelizave nga dëmtimi i radikalëve të lirë. Ajo ndihmon shëndetin e syve dhe të lëkurës dhe mund të luajë një rol në mbrojtjen nga sëmundjet, si sëmundja e zemrës.

– Përmban pak sheqer: Nëse po përpiqeni të kufizoni marrjen e sheqerit, qumështi i bajames pa ëmbëlsues është një zgjedhje e shkëlqyeshme.

Qumështi i bajameve: Përfitimet, rreziqet dhe si ta përgatisni

Rreziqe të mundshme

– Mungesë proteinash: Proteina është thelbësore për shumë funksione trupore, përfshirë rritjen e muskujve, strukturën e lëkurës dhe kockave dhe prodhimin e enzimave dhe hormoneve. Nëse preferoni qumështin e bajameve, sigurohuni që të konsumoni fasulet, thjerrëzat, arrat, farat etj. Nëse nuk shmangni produktet shtazore, vezët, peshku dhe mishi i pulës janë burime të mira të proteinave.

– I papërshtatshëm për foshnjat: Fëmijët më të vegjël se 1 vjeç nuk duhet të pinë qumësht lope ose me bazë bimore, pasi këto mund të parandalojnë thithjen e hekurit.

– Mund të përmbajë përbërës të shtuar: Kontrolloni listën e përbërësve. Zgjidhni qumështin e bajameve pa ëmbëlsues dhe pa aromë.

Qumështi i bajameve: Përfitimet, rreziqet dhe si ta përgatisni

Si ta bëni vetë qumështin e bajameve

Përbërësit:

– 2 gota bajame të njomura
– 4 gota ujë
– 1 lugë çaji ekstrakt vanilje (opsionale)

Vendosni bajamet në ujë brenda natës dhe kullojini para se t’i përdorni. Shtoni bajamet, ujin dhe vaniljen në një blender. Sigurohuni që bajamet të jenë bluar mirë (1-2 minuta). Më pas, kullojeni përzierjen me napë. Lëngun ruajeni në frigorifer për 4-5 ditë.

Continue Reading

Zoya

Frymëmarrja e mirë – thelbësore për shëndetin

Published

on

Nuk ka rëndësi se çfarë hani, sa stërvitje bëni, sa i dobët apo i ri jeni: asgjë nga këto nuk ka rëndësi, nëse nuk merrni frymë siç duhet, ky është mesazhi kryesor që vjen nga libri “Arti i Frymëmarrjes” i gazetarit shkencor dhe shkrimtarit James Nestor.

“Do të dukej pothuajse e pa rëndësishme, megjithatë, si specie, njerëzit kanë humbur aftësinë për të marrë frymë siç duhet, duke rrezikuar kështu shëndetin”, shkruan Nestor.

“Një nga arsyet kryesore? Njerëzit marrin frymë gjithnjë e më shumë me gojë, sesa me hundë, duke humbur 40 për qind lagështi, duke mos përdorur oksigjen në mënyrën më të mirë të mundshme dhe duke prishur funksionimin e zonave të caktuara të trurit të shoqëruara me vendimmarrje dhe logjikë”, shton ai, shkruan KP.

Sipas Nestor, edhe me maskë, për shkak të pandemisë, ne duhet të kujtohemi të frymëmarrim me hundë, pa pasur frikë se vënia e saj ul ngopjen me oksigjen.

Midis shkencës, trillimit dhe anekdotave dhe duke u mbështetur te ekspertët e mushkërive për të provuar shkencërisht besimet më të përhapura në frymëmarrje, autori zbulon, gjithashtu, se sëmundje të tilla si astma, ankthi, çrregullimi i mungesës së vëmendjes, psoriaza, mund të lehtësohen duke ndryshuar mënyrën e frymëmarrjes.

Continue Reading

Zoya

Vitamina që stimulon kujtesën, inteligjencën dhe krijimtarinë, tek fëmijët dhe të rriturit

Published

on

A keni menduar ndonjëherë që ekziston një vitaminë që mund të stimulojë IQ dhe të menduarit krijues? Epo, ekziston një vitaminë që stimulon kujtesën, inteligjencën dhe krijimtarinë si tek të rriturit ashtu edhe tek fëmijët.

Vitamina që stimulon kujtesën, inteligjencën dhe kreativitetin dhe është e mirë për sytë

Kjo është luteina, një vitaminë e përdorur për trajtimin e degjenerimit makular, e aftë të zvogëlojë inflamacionin sistemik dhe të stimulojë funksionimin e duhur të trurit. Në fakt, truri kërkon luteinë për zhvillimin e duhur. Sidoqoftë, disa njerëz e kanë të vështirë të përthithin luteinën, veçanërisht nëse janë mbipeshë.

Studime të shumta me fëmijë, njerëz të moshës së mesme dhe të moshuar kanë treguar rëndësinë e luteinës në shëndetin e trurit. Nivelet më të larta të luteinës dhe zeaksantinës janë shoqëruar me përmirësim të njohjes, kujtesës dhe krijimtarisë tek të rriturit. Ndërsa studimet e kryera tek fëmijët kanë zbuluar se 60% e karotenoideve në trurin e një fëmije përbëhen nga luteina. Për këtë arsye marrja ditore e 6 mg lutein dhe zeaxanthin mund të sigurojë përfitime të konsiderueshme shëndetësore.

Ku merret luteina?

Këtë vitaminë është e mundur të merrni nga një dietë që përfshin një larmi të madhe të produkteve të freskëta. Luteina gjendet në përqendrime të larta në lakër jeshile, spinaq, dardhë dhe luleradhiqe. Gjithashtu është e mundur që kjo vitaminë të merret në formë suplementi.

Continue Reading

Trending