Connect with us

Lajme

Hollande: Ballkani pjesë e projektit të Evropës për paqe

Published

on

Presidenti francez, François Hollande, duke theksuar se vendimi për daljen nga Bashkimi Evropian i Britanisë së Madhe nuk do të ndikonte në politikat në lidhje me Ballkanin, tha se largimi i Londrës nuk do të ndryshonte angazhimet e unionit për Ballkanin.

”Ballkani është pjesë e projektit të Evropës për paqe”, deklaroi ai.

Në samitin e mbajtur në Elysee morën pjesë kancelarja gjermane, Angela Merkel, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, kryeministri i Maqedonisë, Emil Dimitriev, kancelari austriak, Christian Kern, kryetari i Këshillit të Ministrave të Bosnje-Hercegovinës, Denis Zvizdiç, kryeministri kroat, Tihomir Oreshkoviç, kryeministri i Kosovës Isa Mustafa, kryeministri serb Aleksandar Vuçiç, kryeministri i Malit të Zi Milan Gjukanoviç dhe kryeministri slloven, Miro Cerar.

Në takim gjithashtu morën pjesë edhe përfaqësuesja e lartë për Politikën e Jashtme dhe të Sigurisë në BE, Federica Mogherini, komisioneri përgjegjës për Negociatat e Zgjerimit dhe të Politikave të Fqinjësisë të BE-së, Johannes Hahn dhe ministri i Jashtëm italian, Paolo Gentiloni.

Në samit u nënshkrua, me një ceremoni, teksti i marrëveshjes së arritur për formimin e një zyre rinore të përbashkët mes vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending