Hetimet e reja dëshmojnë se bokserin e famshëm e kishte vrarë banda mafioze amerikane

Periskopi.com Sporti

Dëshmitë  e reja kanë hedhur dritë se bokseri Freddie Mills ishte vrarë.

Vdekja e yllit të sportit ishte konsideruar si një vetëvrasje por familja e tij gjithmonë i besonte verzionit se ai ishte vrarë

Tashmë një dokumentar i ri i shfaqur në “BBC” për kampionin botëror thotë se ai është vrarë nga një gangster amerikan.

Ish kampioni në peshat e lehta ishte gjetur i vdekur në veturën e tij në Soho në qershor të vitit 1965, gjatë mbretërimit të vëllezërve Kray dhe bandës Richardson në Londër.

Një hetim nga policia aludon se ai ka vrarë vetën pas një beteje të gjatë me depresionin dhe rritjes së borgjit.

Roger Huntman, djali i shokut të promoterit të Freddie, tha se u përpoq të shantazhojë babain i tij për lidhjet mafioze, raportoi “DailyMail”, transmeton Periskopi.

“Ai tha ‘E di se këta njerëz janë të lidhur me të. Nëse ju nuk më jepni para, unë do të lëvizi shpejtë në rrugë’”, tha Huntman.

“Ai mund të kishte shkatërruar të gjithë marrëveshjen. Dhe ai nuk do të lejohej të largohej me të”.

Ai deklaroi për dokumentarin se po punonte në një klub në natën e vdekjes së Freddie dhe pa babanë e tij të vinte me një djalë të vjetër italo-amerikan.

“Ky djalë i madh erdhi dhe pëshpërtiti në veshin e babait tim, i cili u kthye në tavolinë dhe tha: Mills është i vdekur. Bukur. Mbaroe. Ky djalë kishte një buzëqeshje të lehtë. Më vonë e zbulova se ai ishte Meyer Lansky. E rastësishme? Nuk e mendoj”.

Bokseri i pafat kishte lindur në Bournemouth në vitin 1919 në një familje të varfër për t’i hyrë boksit profesionist në moshën 16-vjeçare.

Më vonë ai do të vuan nga dhimbje të kokës që besohet të ketë qenë nga dëmtimi i trurit./Periskopi/

Pictured: Mills was born in Bournemouth in 1919 to a poor family but went into boxing in his youth and turned professional aged 16

Roger Huntman (pictured right with Don McCorkindale), son of Freddie's friend and promoter Benny Huntman, told the programme Mills tried to blackmail his father over his mafia connections

New documentary BBC Four's Murder in Soho: Who Killed Freddie Mills? has spoken to a witness who claims American gangster Meyer Lansky (pictured) was behind his death

Hundreds are pictured attending the funeral procession of boxer Freddie Mills in July 1965 

New evidence has come to light to suggest boxer Freddie Mills (pictured in 1948 was murdered)

Shpërndaje në: