Connect with us

Lajme

Hashim Thaçi përzihet në fushatën parazgjedhore në Maqedoni

Presidenti i Republikës së Kosovës Hashim Thaçi ka vendosur që sot, pikërisht në ditën e parë të fushatës për zgjedhjet e 11 dhjetorit në Maqedoni, të dekorojë mbi 100 personalitete nga Maqedonia për “meritat e tyre në fusha të ndryshme për avancimin e shqiptarëve por edhe të bashkëpunimit të tyre me popujt fqinjë”.

Published

on

Me këtë rast Thaçi ka zgjedhur të paraqitet përkrah Ali Ahmetit. Kreu i BDI’së menjëherë ka njoftuar duke shfaqur kënaqësi për takimin me “bashkëluftëtarin dhe bashkëveprimtarin” e tij.

Thaçi do të ndajë dekorata në një ceremoni në Shkup mirënjohje “personaliteteve për kontribut në politikë, në të drejta të njeriut, në shkencë, në kulturë e art, por edhe në biznes”.

Por, disa nga subjektet e atjeshme kanë reaguar duke i kërkuar Thaçit që të mos përzihet në fushatën e atjeshme.

Një kërkesë të tillë këto ditë është bërë nga lideri i Lëvizjes për Reforma – PDSH, Zijadin Sela.

Përndryshe, paternalizmi, si nga ana e Tiranës, ashtu edhe nga Prishtina, nuk është gjë e re për shqiptarët e Maqedonisë, sidomos në kohë të zgjedhjeve. Liderët qeveritarë dhe politikë rregullisht në situatat e këtilla u tregojnë “vëllezërve nga Maqedonia”, se cilët janë të preferuarit e tyre, qoftë me pritjet që u bëjnë në Tiranë e Prishtinë, qoftë me mesazhe përkrahjeje përmes medias, apo edhe me dekorime, si këto të fundit të presidentit të Kosovës.

 

 

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending