Connect with us

Lajme

Hashim Thaçi flet për “dialog të nivelit të lartë politik”

Presidenti i Kosovës, në një intervistë për të përditshmen austriake “Die Presse” ka thënë kërkuar një rol shumë më të madh të BE-së në Ballkan.

Published

on

Ai ka kritikuar ashpër mbajtjen e referendumit nga Republika Srbska në Bosnje dhe Hercegovinë. Thaçi ka thënë se bashkësia ndërkombëtare duhet të bisedoj drejtpërdrejtë dhe ashpër me udhëheqjen e Republikës serbe.

“Veprimet e Republikës serbe mund të jenë shembull i keq për zonat tjera në Ballkan, edhe ato mund të kërkojnë të drejtën për të mbajtur referendume: për njerëzit në Sanxhak, apo shqiptarët në Maqedoni dhe Mal të Zi, apo serbët në veri të Kosovës. Kjo do të ishte një rrezik për Shtetet multi-etnike. Kjo tendencë për të formuar shtete të pastra etnike, vetëm do të çojë në konflikte të reja”, ka theksuar Thaçi.

Sipas tij, Republika Serbe është një konstrukt i gjenocidit në Bosnje. Thaçi është pyetur edhe për raportet së fundmi të përkeqësuara ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Thaçi i ka thënë se të gjitha incidentet e fundit mund të ndikojnë negativisht në normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, por ky proces duhet te vazhdoje.

“Arrestimi në Serbi i shefit të policisë kosovare të Mitrovicës, Nehat Thaçi, ishte i panevojshëm, dhe ne jemi të sigurt se ai do të lirohet së shpejti. Ne nuk do të hakmerrem me masa të njëjta”, ka pohuar ai.

Thaçi ka thënë se Kosova nuk është kundër që politikanët serbë të Kosovës të lëvizin lirshëm. “Por ne kemi rregulla të caktuara të cilat duhet të respektohen. Politikanët serbë do të vazhdojnë të lejohen të udhëtojnë përsëri në Kosovë, në qoftë se ata u përmbahen rregullave të dakorduar bashkërisht”, ka shtuar ai.

Ai ka kërkuar nga BE-ja si ndërmjetës i këtij procesi të jetë edhe më shumë këmbëngulës në zbatimin e marrëveshjeve të arritura, pa vonesa.

“Për më tepër, BE-ja duhet të përgatitet seriozisht që të vazhdojë procesin e normalizimit në nivelin më të lartë politik dhe të arrijë marrëveshje gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet dy shteteve”, ka thënë Thaçi për “Die Presse”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending