Connect with us

Lajme

Haradinaj: Përparësi i jap një koalicioni të gjerë

Published

on

I nominuari për kryeministër nga koalicioni PAN Ramush Haradinaj, pas mbledhjes së kryesisë së AAK-së, tha se Qeveria e Kosovës, do të formohet në afat rekord, ashtu siç ka deklaruar disa herë deri më tani.

Ai në një konferencë për media,  bëri të ditur se i ka dërguar letër për takim liderit të VV-së  Visar Ymerit dhe atij të LDK-së Isa Mustafës, listës Serbska dhe minoriteteve tjera,  për një takim, për të cilin tha se ka propozuar të mbahet nesër, me qëllim që të hënën që vjen, të mbahet seanca konstituive e Kuvendit të Kosovës dhe menjëherë pas saj ajo për formimin e Qeverisë.

“ Deri sot një jave me mund me mbajt seancën konstituive dhe pas seancës konstituive, menjëherë  pa humbur kohë të mbajmë dhe seancën për formimin e qeverisë, për votimin e qeverisë. Qëllimi është që këtë javë nga sot deri të hënën tjetër me shfrytëzu, me i kry punët përgatitore me përmbyll marrëveshjet politike dhe me i dhanë Kosovës qeverinë në kohë rekord, ashtu siç jam deklaruar çdoherë…Kam propozuar  takim për nesër me VV, me zotin Visar Ymeri dhe kolegët e kryesisë. Kam propozuar takim me LDK-në dhe i kam kërkuar me shkresë zotit Mustafa e kolegëve të LDK-së nesër. takimi kam propozuar të mbahet në ndërtesën e Parlamentit, në Zyrat e grupit parlamentar tonin të AAK-së ose të VV-së , ose të LDK-së. Njëjtë do të konsultohem dhe me Listën serbe dhe me komunitetet tjera jo serbe. Njëkohësisht nuk do të ndalem me fol me çdo deputet të kuvendit të zg jedhur. Tani detaje tjera nuk kam për ju. Ajo që muj me siguru Kosovën, është që Qeverinë do ta kemi ashtu siç jemi deklaruar me kohë, në afat rekord. Pra nuk do të humbim kohë”, tha ai.

Ndërsa tha se përparësi i jep një koalicioni sa më të gjerë me subjekte politike, duke u bërë thirrje dhe deputetëve që ta përkrahin formimin e Qeverisë.

“ Si i nominuar përparësi i japë një koalicioni sa më të gjerë, me subjektet politike. Kuptohet duke i bërë thirrje të sinqertë deputetëve të zgjedhur të kuvendit të Kosovës, që të përkrahin qeverinë që iu propozojmë”, tha ai.

Ndërsa i pyetur se a është i gatshëm të tërhiqet nga koalicioni PAN dhe të bashkëpunojë me VV dhe LDK-në për formimin e Qeverisë, Haradinaj tha se nuk do të shkojnë prapa, por vetëm përpara.

“ Ne po shkojmë përpara, jo prapa. Vetëm përpara po shkojmë. Hapat e mbetur, ato që i kem kry ato nuk diskutohen më. Po shkojmë përpara”, tha ai.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending